Zawiesić działalność gospodarczą może zasadniczo tylko przedsiębiorca niezatrudniający pracowników. Z uprawnienia tego może skorzystać również przedsiębiorca zatrudniający wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, wychowawczym lub rodzicielskim, niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. Jednak przepisy Prawa przedsiębiorców dopuszczają w trakcie zawieszenia działalności m.in. wykonywanie przez przedsiębiorcę wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.
Przedsiębiorca wpisany do CEIDG może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na czas nieokreślony. Dokonując zawieszenia może jednak samodzielnie określić czas, przez jaki firma ma być zawieszona - okres ten nie może być krótszy niż 30 dni (28 lub 29 dni w lutym). Zawieszenie oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następują na wniosek przedsiębiorcy złożony na formularzu CEIDG-1.
Data rozpoczęcia zawieszenia może pokrywać się z datą złożenia wniosku, ale można też wskazać datę wcześniejszą lub późniejszą niż złożenie wniosku. Należy jednak wziąć pod uwagę jakie skutki w zakresie składek ZUS i podatków wiążą się z wybraną datą rozpoczęcia zawieszenia. Przykładowo wskutek zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca przestaje być objęty obowiązkiem ubezpieczeń w ZUS. Jak już wspomniano wcześniej, następuje to od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie i trwa do dnia poprzedzającego dzień wznowienia działalności.
Jeżeli przedsiębiorca zawiesza działalność w trakcie miesiąca kalendarzowego, wówczas za okres jej prowadzenia w tym miesiącu ma obowiązek przekazać do ZUS odpowiednie druki rozliczeniowe. Rozlicza w nich za siebie składki ubezpieczeniowe za czas, w którym działalność gospodarcza była przez niego w tym miesiącu prowadzona. Składki społeczne za siebie (ewentualnie za współpracownika) rozlicza proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności w tym miesiącu, natomiast składkę zdrowotną opłaca w pełnej obowiązującej go wysokości (jest ona bowiem miesięczna i niepodzielna).
Jeśli działalność gospodarcza wykonywana jest w formie spółki cywilnej, zawieszenie będzie skuteczne wtedy, gdy działalność gospodarczą zawieszą wszyscy wspólnicy.
Wraz ze wznowieniem działalności zostają przywrócone obowiązki, które firma realizuje wobec urzędów publicznych, przede wszystkim wobec ZUS i urzędu skarbowego. Działalność można wznowić w każdym momencie, nie wcześniej jednak niż 30 dni po zawieszeniu. Przedsiębiorca może wybrać i podać datę wznowienia działalności gospodarczej już na etapie składania wniosku o zawieszenie działalności. W takim wypadku działalność zostaje wznowiona automatycznie w terminie wskazanym w tym wniosku. Jeżeli przedsiębiorca zmieni zdanie i postanowi wznowić działalność w innym terminie niż wskazany początkowo, to powinien złożyć osobny wniosek, w którym wskaże inną datę wznowienia działalności.
Jeżeli przedsiębiorca decyduje się zawiesić działalność gospodarczą bezterminowo, wówczas zawieszenie trwa aż do momentu, kiedy właściciel firmy zdecyduje się złożyć wniosek o wznowienie działalności firmy.
Trzeba pamiętać, iż wznowienie działalności następuje zgodnie z danymi, które widnieją we wpisie do CEIDG i w innych urzędach. Jeżeli dane te zmieniły się w trakcie zawieszenia, np. przedsiębiorca nie jest uprawniony do korzystania z preferencyjnych składek ZUS, należy zgłosić te zmiany do właściwego urzędu.
Jednoosobową działalność gospodarczą trzeba wyrejestrować w CEIDG, spółkę cywilną w GUS. Obecnie przepisy nie przewidują już obowiązku złożenia wniosku o wykreślenie wpisu z CEIDG w ciągu 7 dni od trwałego zaprzestania prowadzenia działalności. Wniosek o wyrejestrowanie firmy można złożyć w dowolnym terminie, jednak informacje te powinny odpowiadać stanowi faktycznemu. Wniosek o wykreślenie działalności gospodarczej należy złożyć w sytuacji, gdy już faktycznie zakończono prowadzenie działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcy wykonujący działalność na podstawie wpisu do rejestru działalności regulowanej o zakończeniu prowadzenia działalności nie muszą już osobiście informować organów prowadzących te rejestry. Organ prowadzący rejestr działalności usuwa przedsiębiorcę z rejestru samodzielnie, po uzyskaniu informacji o wykreśleniu działalności z CEIDG, tj. bez oczekiwania, aż przedsiębiorca sam złoży taki wniosek.
Wniosek o wykreślenie wpisu przedsiębiorcy z CEIDG składa się na formularzu CEIDG-1. Wniosek o wykreślenie z CEIDG może również złożyć pełnomocnik ustanowiony na zasadach ogólnych.
Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG polega na wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego danych o wykreśleniu. Jest ono dokonywane z chwilą zamieszczenia danych w CEIDG, nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do CEIDG poprawnego wniosku. Co jednak istotne, wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG nie oznacza usunięcia danych z wpisu do CEIDG. Informacje o wykreślonych przedsiębiorcach widnieją w bazie przedsiębiorców CEIDG, z adnotacją "wykreślone". Zaświadczenie o wykreśleniu firmy z CEIDG można pobrać odszukując swój wpis w bazie przedsiębiorców i wybierając opcję Drukuj/Pobierz PDF.
Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, który jest organem prowadzącym CEIDG, informuje elektronicznie o wykreśleniu przedsiębiorcy urząd skarbowy, Główny Urząd Statystyczny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz inne organy (w tym organy prowadzące rejestry działalności regulowanej).
Najważniejsze rubryki w formularzu CEIDG-1 przy składaniu wniosku o wykreślenie firmy Pole 16. "Informacja o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej":
|
|