POLECAMY |
||
Wspólnicy chcą rozwiązać spółkę cywilną. Urząd skarbowy wszczął tymczasem wobec niej kontrolę podatkową w zakresie VAT. Czy kontrola będzie mogła być prowadzona po rozwiązaniu spółki cywilnej?
TAK. Jeżeli spółka cywilna zostanie rozwiązana w trakcie kontroli podatkowej dotyczącej jej rozliczeń, kontrola podatkowa będzie prowadzona z udziałem wspólników.
Urząd skarbowy ma prawo zweryfikować rozliczenia spółki cywilnej w zakresie VAT. W sprawach, w których ma ona podmiotowość podatkową, posiada status kontrolowanego w razie wszczęcia kontroli podatkowej. Rozwiązanie spółki cywilnej w czasie trwania kontroli podatkowej nie uniemożliwia jej dokończenia. Jest ona prowadzona wobec byłych wspólników. Kontrolę podatkową prowadzi organ podatkowy, który ją wszczął. Stanowi tak art. 284aa Ordynacji podatkowej.
Rozwiązanie spółki cywilnej nie powoduje również wygaśnięcia jej zobowiązań podatkowych. Odpowiadają za nie wspólnicy na zasadach określonych w art. 115 Ordynacji podatkowej. Urząd skarbowy może żądać od byłych wspólników uregulowania zaległości podatkowych z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy byli wspólnikami. Odpowiadają także za powstałe w tym okresie zaległości wskazane w art. 52 oraz art. 52a Ordynacji podatkowej, np. nienależnie otrzymane przez spółkę cywilną zwroty VAT. Urząd skarbowy orzeka o odpowiedzialności wspólników w formie decyzji. Nie może być ona wydana, jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa, upłynęło 5 lat. Zobowiązanie ustalone w decyzji przedawnia się po 3 latach od końca roku kalendarzowego, w którym została ona doręczona adresatowi. Bieg tego terminu może ulec zawieszeniu (w wyniku odroczenia płatności lub rozłożenia na raty spłaty zobowiązania) lub przerwaniu (w przypadku ogłoszenia upadłości lub zastosowania środka egzekucyjnego).
|