W 2016 r. zlikwidowałem działalność gospodarczą. W pozostałym na dzień likwidacji towarze, wykazanym w spisie z natury, znajdują się m.in. ozdoby choinkowe. Czy mogę sprzedać ten towar jako osoba prywatna? (pytanie nr 1252991)
NIE. Na dzień likwidacji działalności gospodarczej osoba fizyczna zobowiązana jest do sporządzenia wykazu pozostałych na ten dzień składników majątku, co wynika z art. 24 ust. 3a ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.). Jeżeli już po dokonaniu likwidacji podejmie decyzję o sprzedaży składników objętych tym wykazem, wówczas może u niej powstać przychód firmowy, pomimo że już nie prowadzi działalności.
Na gruncie ustawy o pdof z tytułu odpłatnego zbycia składników majątku (niebędących nieruchomościami mieszkalnymi) pozostałych po likwidacji firmy u podatnika powstaje opodatkowany przychód firmowy, gdy do zbycia tych składników dochodzi przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce likwidacja działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a w związku z ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy o pdof). Stąd uczestnik forum w przypadku dokonania sprzedaży towarów pozostałych na dzień likwidacji jego firmy uzyska przychód z działalności gospodarczej.
Z pytania nie wynika, z jakiej formy opodatkowania uczestnik forum korzystał w prowadzeniu działalności gospodarczej. Tymczasem u osób, które były opodatkowane według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, opodatkowaniu podlega dochód z takiej transakcji. Osoby te są zobowiązane w trakcie roku odprowadzić zaliczkę na pdof od tego dochodu według zasad stosowanych przy opodatkowaniu dochodów ze zlikwidowanej działalności, a następnie dochód ten i zaliczkę, w zależności od przyjętej w działalności formy opodatkowania, rozliczyć odpowiednio w zeznaniu PIT-36 lub PIT- 36L za rok, w którym doszło do transakcji sprzedaży. Wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał roku jedni i drudzy dokonują do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Od rozliczeń za 2019 r. nie ma już możliwości uniknięcia jej zapłaty poprzez dokonanie rocznego rozliczenia podatku w wyniku złożenia zeznania przed upływem terminu do wpłaty tej zaliczki.
Również podatnik, który z tytułu działalności gospodarczej opłacał ryczałt ewidencjonowany, polikwidacyjną sprzedaż towarów powinien opodatkować już w trakcie roku, opłacając podatek należny w terminie wynikającym z art. 21 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2019 r. poz. 43 ze zm.), czyli od przychodu uzyskanego w danym miesiącu do 20. dnia następnego miesiąca, a gdyby do sprzedaży doszło w grudniu - wówczas przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania. Natomiast po zakończeniu roku przychody z takiej sprzedaży powinien wykazać w odpowiednich pozycjach dotyczących działalności gospodarczej PIT-28 za rok, w którym doszło do tej sprzedaży.
|