POLECAMY |
||
Jesteśmy spółką z o.o. postawioną w stan likwidacji. W związku z tym powinniśmy wycenić aktywa po możliwych do uzyskania cenach sprzedaży netto. Jakie inne obowiązki związane z likwidacją spółki z o.o. wynikają z ustawy o rachunkowości?
Księgi rachunkowe zamyka się m.in. na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tego zdarzenia (art. 12 ust. 2 pkt 6 ustawy o rachunkowości).
W czasie likwidacji spółki zadania kierownika jednostki przejmuje jej likwidator (art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości).
Należy pamiętać, że jednostka likwidowana, w przeddzień postawienia jej w stan likwidacji ma obowiązek:
Stanowi tak art. 29 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Co ważne, różnica powstała w wyniku wyceny oraz utworzenia rezerwy wpływa na kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny (art. 29 ust. 2a ustawy o rachunkowości).
Na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych jednostka zobowiązana jest sporządzić sprawozdanie finansowe (art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Dla jednostek znajdujących się w likwidacji, ustawa o rachunkowości przewiduje szczególny sposób prezentacji danych w sprawozdaniu finansowym, a mianowicie:
Jednostka postawiona w stan likwidacji powinna otworzyć księgi rachunkowe na dzień rozpoczęcia likwidacji. Dokonuje tego jako jednostka "w likwidacji" w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia (art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o rachunkowości).
|