Z dniem 1 stycznia br. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Nowy akt ma na celu znaczne uproszczenie procedury rejestracji i wyrejestrowania pojazdów m.in. poprzez zmniejszenie ilości wymaganych dokumentów.
Rejestracji pojazdu dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) właściciela pojazdu, wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana. W celu rejestracji pojazdu jego właściciel składa do organu rejestrującego wniosek na formularzu, którego wzór został określony w załączniku nr 1 do omawianego rozporządzenia.
Do wniosku dołącza się:
W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji na terytorium Polski nowego pojazdu, do wniosku o rejestrację właściciel dołącza jeden z dokumentów, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 ze zm.). Chodzi tu o świadectwo zgodności WE albo świadectwo zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dopuszczenia jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu - jeżeli są wymagane. Jeśli konieczne jest badanie techniczne pojazdu, do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu albo dowód rejestracyjny pojazdu lub inny dokument wydany przez właściwy organ państwa członkowskiego, potwierdzający wykonanie oraz termin ważności badania technicznego.
Rozporządzenie znacznie ogranicza zakres dokumentów przedkładanych wraz z tłumaczeniami na język polski, wydawanych przez właściwe organy państw członkowskich UE, w przypadku zakupu pojazdu za granicą. Zasadniczo dokumenty sporządzone w języku obcym właściciel pojazdu dołącza do wniosku o rejestrację albo wniosku o wyrejestrowanie pojazdu, wraz z ich tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego albo właściwego konsula, albo przez tłumacza przysięgłego państwa, z którego pojazd został sprowadzony. Obecnie nie ma już obowiązku przedłożenia tłumaczenia:
Uproszczeniu uległa też procedura wnioskowania o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej dla bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną pojazdu, np. bagażnika rowerowego. Właściciel pojazdu może wnioskować o dodatkową tablicę rejestracyjną, o tym samym numerze co numer rejestracyjny tego pojazdu. Składając wniosek o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej, właściciel podaje w nim informację o numerze rejestracyjnym pojazdu, oraz jego numerze VIN albo numerze nadwozia, podwozia lub ramy. Dotychczas istniał obowiązek okazania dokumentu rejestracyjnego w organie rejestracyjnym, co wykluczało możliwość złożenia takiego wniosku np. za pośrednictwem poczty czy też środków komunikacji elektronicznej. Obecnie właściciel pojazdu musi przedstawić dowód rejestracyjny w momencie odbierania tablic, w celu umieszczenia w nim przez organ rejestrujący dodatkowego znaku legalizacyjnego oraz wpisania odpowiednich adnotacji.
Po wejściu w życie nowych przepisów wykonawczych przyspieszeniu ma ulec również procedura wyrejestrowania pojazdu. Zrezygnowano bowiem z konieczności wzywania przez organ rejestrujący właściciela pojazdu do zwrotu (w ciągu 7 dni) tablic rejestracyjnych pojazdu, dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu, jeżeli była wydana. Dzięki tej regulacji sama procedura przebiegnie szybciej i sprawniej. Dokumenty i tablice unieważniane są przez stacje demontażu, zatem i tak nie można z nich korzystać.
Przepisy przewidują również nowy rodzaj tablic rejestracyjnych samochodowych jednorzędowych, zmniejszonych, do oznaczania pojazdów wyprodukowanych w innym państwie niż państwo członkowskie UE, np. w Stanach Zjednoczonych lub Japonii. Pojazdy te posiadają mniejsze wymiary w miejscach, gdzie umieszcza się tablice rejestracyjne. W związku z tym przewidziano nowy wzór takich tablic. Właściciel pojazdu wnioskujący o takie zmniejszone tablice będzie składał w tym zakresie stosowne oświadczenie. Przepisy dotyczące zmniejszonych tablic wejdą w życie 1 lipca br.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11.12.2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (Dz. U. poz. 2355)
|