Od 1 lipca 2025 r. będzie istniała możliwość pobierania tzw. renty wdowiej, tj. w zależności od wyboru osoby uprawnionej, przysługującej renty rodzinnej powiększonej o 15% emerytury albo emerytury powiększonej o 15% renty rodzinnej. Od 1 stycznia 2027 r. ten procentowy udział drugiego świadczenia będzie wynosił 25%.
Osoba uprawniona do renty rodzinnej oraz przykładowo do własnej emerytury, od 1 lipca 2025 r. będzie miała prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu. Stanie się jednak tak w przypadku:
Przy czym prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Wypłata taka będzie jednak możliwa, jeśli wysokość sumy świadczeń nie przekroczy 3-krotności kwoty najniższej emerytury, o której mowa w art. 85 ust. 2 ustawy emerytalnej. Ponieważ od 1 marca 2025 r. (po waloryzacji) najniższa emerytura wynosi 1.878,91 zł, to w okresie od 1 lipca 2025 r. do 28 lutego 2026 r. wysokość sumy świadczeń do wypłaty w zbiegu nie będzie mogła przekroczyć kwoty 5.636,73 zł.
Do ustalonego limitu organ uwzględni świadczenia:
Przy przekroczeniu kwoty 3-krotności kwoty najniższej emerytury świadczenia ulegają pomniejszeniu o kwotę przekroczenia według kolejności wskazanej przez ustawodawcę. Nie oznacza to zatem, że po przekroczeniu tego limitu renta wdowia w ogóle nie będzie przysługiwała. Otóż w takiej sytuacji świadczenia zbiegowe ulegają pomniejszeniu o kwotę tego przekroczenia według kolejności wskazanej w art. 95a ust. 7 ustawy emerytalnej (patrz ramka). W takim przypadku decyzję o pomniejszeniu świadczeń w celu wypłaty świadczeń w zbiegu wydaje organ dokonujący pomniejszenia.
Do celów renty wdowiej w przypadku przekroczenia kwoty 3-krotności kwoty najniższej emerytury świadczenia ulegają pomniejszeniu o kwotę przekroczenia wg kolejności:
|
|