Senat na posiedzeniu w dniach 23-24 kwietnia 2025 r. przyjął m.in. ustawy o zmianie ustawy: o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, a także o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zmienia zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ustawa wprowadza dla części z nich 2-elementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej - do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów procentowa.
Dla przedsiębiorców na skali podatkowej oraz opłacających podatek liniowy część zryczałtowana składki będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część składki w wysokości 4,9% będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej progu stanowiącego iloczyn 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i liczby miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej w danym roku kalendarzowym.
W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki, w wysokości 3,5%, będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej progu ustalanego jako iloczyn 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i liczby miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej w danym roku kalendarzowym.
Dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej składka zdrowotna wyniesie 9% z 75% minimalnego wynagrodzenia.
Ustawa uchyla możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.
Nowe przepisy nie zmieniają wysokości składki zdrowotnej płaconej przez pracowników etatowych - nadal będzie to 9%. Nie będzie też zmian w przypadku składki od świadczeń emertytalnych wynoszącej 9%.
Nowe przepisy będą obowiązywać od początku 2026 r.
|