Zdarza się, że podatnicy VAT w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystują używane samochody osobowe, od nabycia których nie przysługiwało im prawo do odliczenia VAT, a następnie dokonują ich sprzedaży. Pojawia się wówczas wątpliwość dotycząca możliwości zastosowania procedury VAT marża przy ich sprzedaży. Z takim problemem spotkał się podatnik VAT, który wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.
Podatnik wyjaśnił, że jego żona w 2014 r. zakupiła używany samochód osobowy na użytek prywatny na fakturę VAT marża. W 2020 r. żona przekazała mu 99% wartości auta w formie darowizny. Podatnik wprowadził ten samochód do firmy jako środek trwały i odliczał 50% VAT od wydatków z nim związanych. Przy otrzymaniu samochodu w formie darowizny podatnik zakładał jego odsprzedaż po jakimś czasie. Podatnik w 2025 r. chciałby go sprzedać, żona jako właściciel 1% samochodu wyraża na to zgodę. Podatnik zapytał, czy do planowanej przez niego sprzedaży samochodu zastosowanie będzie miała procedura VAT marża.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 13 marca 2025 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.49.2025.3.ICZ, wyjaśnił, że zasady opodatkowania sprzedaży towarów używanych w ramach procedury marży zostały określone w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Zasadę opodatkowania marży stosuje się, gdy towary w momencie nabycia nie były opodatkowane lub były opodatkowane na zasadzie marży, czyli w sytuacji gdy podatnik nabył towar używany od:
Organ podatkowy podkreślił, że do stosowania szczególnej procedury opodatkowania marży uprawnieni są podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów nabytych w okolicznościach wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT. Wspólną cechą wszystkich przedstawionych w ww. przepisie przypadków, warunkujących zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania marży, jest to, że podmiot sprzedający używany towar pozbawiony był prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy jego nabyciu.
Reasumując, Dyrektor KIS stwierdził, że dokonując sprzedaży używanego samochodu osobowego, podatnik będzie mógł zastosować opodatkowanie w systemie marży przewidziane w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT. Dokonuje on bowiem sprzedaży używanego samochodu osobowego, nabytego w formie darowizny, bez prawa do odliczenia VAT, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jest wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności, a został nabyty w celu odsprzedaży.
|