W aktualnym stanie prawnym akcje spółek nie mają formy dokumentu. Są one rejestrowane w rejestrze akcjonariuszy albo depozycie papierów wartościowych. W przypadku większości spółek niepublicznych ich akcje są zarejestrowane w rejestrze akcjonariuszy. Wyjątek może dotyczyć tych spółek niepublicznych, które mają zamiar ubiegać się w przyszłości o notowanie ich akcji na rynku zorganizowanym i już teraz zdecydowały się na rejestrację akcji w depozycie papierów wartościowych. Dematerializacja akcji, czyli przejście z papierowych akcji na ich cyfrowy zapis, nastąpiła w Polsce z dniem 1 marca 2021 r. Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, że konieczne jest jednak dalsze usprawnienie dematerializacji akcji spółek niepublicznych oraz poprawa bezpieczeństwa obrotu prawno-gospodarczego. W związku z tym przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr UD152 z wykazu RCL - stan na dzień oddania GP do druku).
Projekt przewiduje w szczególności, że spółki będą zobowiązane do zgłaszania zawarcia umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy do sądu rejestrowego. W przypadku wygaśnięcia umowy podmiot prowadzący rejestr będzie musiał zgłosić ten fakt do sądu. Tym samym ma być zapewniona bieżąca aktualizacja danych. W sytuacji niewykonania obowiązku przez osoby zobowiązane sądy rejestrowe będą mogły na bieżąco monitorować i w razie potrzeby podjąć działania nadzorcze.
W projekcie ujęto także propozycję likwidacji podziału akcji na akcje imienne oraz akcje na okaziciela. Obligatoryjna dematerializacja akcji spowodowała, że każda akcja - bez względu na to, czy jest akcją na okaziciela czy akcją imienną - ma status akcji rejestrowej, umożliwiającej identyfikację także akcjonariusza uprawnionego do praw z akcji na okaziciela. Wobec tego utrzymanie obecnej klasyfikacji akcji na akcje imienne i na okaziciela nie ma uzasadnienia.
Z dniem 1 marca 2021 r. wygasła z mocy prawa moc obowiązująca akcji. Dlatego dokumenty akcji nie uprawniają już do wykonywania praw korporacyjnych. Zachowały jednak moc dowodową w zakresie wykazywania przez akcjonariusza wobec spółki, że przysługują mu prawa udziałowe przez okres 5 lat od dnia 1 marca 2021 r. Projekt przewiduje wydłużenie tego okresu o 2 lata.
Więcej w GP nr 15 z br., str. 17
|