W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS (druk sejmowy nr 1446), który zakłada wprowadzenie szczególnych regulacji w zakresie wydawania decyzji w sprawie zasiłku pogrzebowego oraz zasad wypłaty tego świadczenia.
Proponuje się, aby ustalenie prawa do zasiłku pogrzebowego oraz jego wysokości nie wymagało wydania decyzji przez ZUS, chyba że koszty pogrzebu zostały poniesione przez:
W związku z powyższą zmianą, za nienależnie pobrane świadczenie będzie również uważany zasiłek pogrzebowy wypłacony z przyczyn niezależnych od organu rentowego osobie nieuprawnionej.
Ponadto zakłada się wprowadzenie na poziomie ustawy regulacji, zgodnie z którą wniosek w sprawie przyznania zasiłku pogrzebowego będzie mógł zostać złożony bezpośrednio do organu rentowego lub za pośrednictwem zakładu pogrzebowego. Dzięki temu nastąpi uregulowanie trybu pośrednictwa zakładów pogrzebowych we wnioskowaniu o zasiłek pogrzebowy. Tryb ten będzie dotyczył wszystkich wniosków o zasiłek pogrzebowy, w tym także wniosków składanych przez inne osoby niż członkowie rodziny. Natomiast upoważnienie udzielane przez świadczeniobiorcę (wnioskodawcę) zakładowi pogrzebowemu obejmować będzie, tak jak obecnie, prawo do złożenia w imieniu świadczeniobiorcy wniosku o zasiłek wraz z dokumentami oraz do wypłaty zasiłku pogrzebowego na rachunek bankowy tego zakładu.
Proponuje się także wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą wypłata zasiłku pogrzebowego w całości lub w części będzie mogła nastąpić na konto bankowe zakładu pogrzebowego wskazane w upoważnieniu. Jak podkreślają projektodawcy szczegółowe zasady określające tryb składania wniosków o zasiłek pogrzebowy, dane, jakie powinien zawierać wniosek oraz załączniki i oświadczenia składane z tym wnioskiem zostaną określone w projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe.
Kolejna zaproponowana zmiana dotyczy terminu na wydanie decyzji i/lub wypłatę zasiłku pogrzebowego (w razie przyznania świadczenia), tj. jego skrócenie z obowiązujących obecnie 30 dni do 14 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.
|