Podstawą zapłaty podatku od nieruchomości przez osobę fizyczną jest wyłącznie decyzja ustalająca wysokość podatku, którego termin zapłaty wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej podatek. Dopóki więc organ nie ustali podatku od nieruchomości należnego od osób fizycznych, dopóty nie ma zobowiązania podatkowego, a w konsekwencji nie może powstać zaległość podatkowa, nawet jeśli podatnik złożył nierzetelną informację do organu. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 grudnia 2024 r., sygn. akt I SA/Po 575/24.
Istota sporu w niniejszej sprawie koncentrowała się wokół sposobu naliczenia odsetek od zaległości podatkowych. Podatnik złożył bowiem informację o zmianach w przedmiocie opodatkowania podatkiem od nieruchomości, wynikającej z faktu częściowej likwidacji działalności gospodarczej. W dalszej kolejności wójt, w ramach czynności sprawdzających, poczynił ustalenia dotyczące przedmiotowych nieruchomości. Na podstawie wypisów z rejestru gruntów i budynków organ I instancji ustalił, że powierzchnia gruntów i budynków ogółem, a także zajętych na działalność gospodarczą jest znacznie wyższa niż zgłoszona do opodatkowania na podstawie złożonej informacji w sprawie podatku od nieruchomości. Wypisy z rejestru gruntów i budynków zostały okazane podatnikowi do weryfikacji. Ten złożył skorygowane informacje na podatek od nieruchomości za lata 2019-2023, w których wykazał powierzchnie gruntów i budynków zgodne ze stanem faktycznym. Wobec braku zastrzeżeń co do złożonych informacji wójt przyjął je do opodatkowania. Ustalił wymiar podatku za 2022 r. i naliczył odsetki od zaległości podatkowej, która miała powstać w terminach płatności poszczególnych rat w 2022 r. Podatnik nie zgodził się ze sposobem zaliczenia odsetek z tytułu zaległości. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu podatkowego. Podatnicy skierowali sprawę do sądu.
WSA w Poznaniu uznał, że skarga jest zasadna. Zdaniem Sądu istotne w sprawie było rozróżnienie obowiązku podatkowego od zobowiązania podatkowego. Stosownie do art. 4 Ordynacji podatkowej obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Natomiast w myśl art. 5 Ordynacji podatkowej zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.
W zakresie podatku od nieruchomości art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Z kolei zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości od osób fizycznych na rok podatkowy ustalane jest w drodze decyzji przez organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Tym samym zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości powstaje dopiero wskutek doręczenia decyzji ustalającej wysokość tego podatku. Dopiero podatek ustalony decyzją i niezapłacony w tym terminie staje się zaległością podatkową.
|