Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca prowadzący samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą obciążał firmowe koszty podatkowe wydatkami ponoszonymi na opłaty wynikające z umów leasingu, których przedmiotem są dwa samochody osobowe, o ile tylko oba wykorzystuje w wykonywaniu tej działalności. W takiej sytuacji jedynymi ograniczeniami są przepisy ustawy o pdof limitujące ujmowanie w kosztach podatkowych wydatków związanych z samochodami osobowymi. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 1 października 2024 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.521.2024.2.MZ.
Podatnik jest lekarzem i prowadzi indywidualną praktykę w dwóch różnych lokalizacjach. Obecnie wykorzystuje w niej jeden samochód osobowy w leasingu operacyjnym i obciąża koszty podatkowe opłatami wynikającymi z umowy leasingu z zastosowaniem ustawowych ograniczeń dotyczących zarówno samych opłat, jak i wykorzystywania auta osobowego do tzw. celów mieszanych. We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że z racji trybu pracy (szpital, poradnia POZ oraz dojazdy do pacjentów na wizyty domowe) niezbędne jest posiadanie pojazdu umożliwiającego sprawne przemieszczanie się. Obecnie podatnik planuje zakup drugiego samochodu osobowego, tzw. miejskiego, który pozwoliłby sprawniej poruszać się po mieście, ułatwił przemieszczanie się w korkach oraz był oszczędniejszy w utrzymaniu. Samochód ten byłby też zabezpieczeniem w razie awarii czy serwisu samochodu pierwszego i w jego opinii w razie potrzeby uchroniłby go i zabezpieczył przed utratą obecnego źródła przychodów. W zaprezentowanej sytuacji podatnik miał wątpliwości, czy będzie miał możliwość zaliczenia do kosztów opłat leasingowych dotyczących drugiego samochodu.
Dyrektor KIS w wydanej interpretacji stwierdził, że decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do firmowych kosztów podatkowych jest poniesienie go w celu osiągnięcia przychodów. Jednocześnie każdy wydatek, poza wyraźnie wskazanym w ustawie, wymaga indywidualnej oceny pod kątem istnienia związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodów. Dyrektor KIS podkreślił jednocześnie, że przepisy ustawy o pdof nie ograniczają możliwości wykorzystywania na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu, w tym także samochodów osobowych, podobnie jak nie ograniczają ilości użytkowanych środków transportu. Warunkiem koniecznym dla uznania wydatków poniesionych na określony składnik majątku (tu: samochód osobowy) za koszt podatkowy jest natomiast jego wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli zatem charakter prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej (np. jej rozmiar, sposób wykonywania usług) uzasadnia wykorzystywanie w tej działalności gospodarczej dwóch środków transportu (samochodów), to wydatki związane z tymi pojazdami - w ustawowych granicach - mogą zasadniczo stanowić koszty uzyskania przychodów z tej działalności.
|