Przekazywana przez najemcę kwota stanowiąca równowartość uiszczonego przez wynajmującego podatku od nieruchomości, do zapłaty którego, zgodnie z postanowieniami umowy najmu, jest zobowiązany najemca, nie stanowi dla wynajmującego przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 18 marca 2025 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.225.2025.1.MW.
Podatnik występujący z wnioskiem o wydanie interpretacji jest polskim rezydentem podatkowym. Przysługuje mu udział w prawie własności nieruchomości o charakterze użytkowym, której część, odpowiadającą temu udziałowi, od lutego 2024 r. wynajmuje podmiotowi trzeciemu i osiąga z tego tytułu przychody w ramach źródła przychodów, jakim jest tzw. najem prywatny. Uzyskiwane przychody - zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami - opodatkowuje ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Z zawartej przez niego umowy najmu wynika, że najemca - poza czynszem najmu - odrębnie jest zobowiązany płacić (zwracać) podatnikowi jako wynajmującemu równowartość uiszczonego przez podatnika podatku od nieruchomości przypadającego na przedmiot najmu. Podatek od nieruchomości zwracany przez najemcę równy jest przy tym wysokości kwot określonych w decyzji organu podatkowego otrzymanej przez podatnika. W zaprezentowanej sytuacji podatnik miał wątpliwości, czy wynikająca z umowy najmu i przekazywana przez najemcę tytułem zwrotu podatku od nieruchomości kwota stanowi dla wynajmującego przychód podlegający opodatkowaniu. O rozstrzygniecie tej kwestii zwrócił się do Dyrektora KIS.
Dyrektor KIS w wydanej interpretacji indywidualnej wskazał, że podstawą generowania przychodów z najmu jest fakt zawarcia stosownej umowy między stronami. Określona w takiej umowie wysokość czynszu jest dla osoby będącej stroną wynajmującą przysporzeniem majątkowym, które stanowi przychód w podatku dochodowym. Aby jednak wynajmujący przychód ten osiągnął, to muszą zaistnieć okoliczności wynikające z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...). To z kolei oznacza, że czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego.
Do przychodów osiąganych z najmu prywatnego nie zalicza się natomiast ponoszonych przez najemcę wydatków na opłaty związane z przedmiotem najmu (np. podatki i opłaty publicznoprawne), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Tego typu wydatki ponoszone przez najemcę w związku z przedmiotem najmu nie mieszczą się bowiem w pojęciu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o pdof i nie stanowią przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.
Odnosząc się następnie do analizowanego stanu faktycznego, Dyrektor KIS stwierdził, że w ramach najmu jedynie określona w umowie kwota czynszu stanowi przysporzenie majątkowe podatnika jako wynajmującego, a tym samym generuje przychód do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jednak podatek od nieruchomości, do ponoszenia którego jest zobowiązany najemca, nie stanowi dla niego przychodu w podatku dochodowym.
Stąd podatek od nieruchomości nie stanowi przysporzenia majątkowego, a tym samym nie powoduje w ramach opisanego we wniosku najmu powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Tym samym przychód podatnika, od którego powinien on obliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, stanowi wyłącznie kwota otrzymana od najemcy tytułem czynszu najmu rozumianego jako oddanie nieruchomości w najem.
|