Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (nr RPW/11454/2025). Zawiera on propozycje zmian w zakresie prowadzenia zakładów pracy chronionej i zakładów aktywności zawodowej, które powstrzymają ich likwidację i przyczynią się do aktywizacji osób niepełnosprawnych.
Zakłada się uchylenie art. 22 ust. 1a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, przewidującego obligatoryjny obowiązek wystawiania, przez sprzedającego produkty i usługi nabywcom, informacji o możliwości obniżenia wpłat na PFRON. W uzasadnieniu do projektu wskazano, że w świetle obowiązujących przepisów niejednokrotnie sprzedający wobec braku informacji od nabywcy muszą wystawiać informacje o obniżeniu wpłat na PFRON mikroprzedsiębiorcom czy podmiotom, które nie zamierzają korzystać z ulgi. Poza tym sprzedający swoje produkty na portalach aukcyjnych często nie mają możliwości wyegzekwowania od kupującego otrzymania oświadczenia o rezygnacji z zamiaru korzystania z prawa do obniżenia wpłat na PFRON. Jednocześnie wiąże się to z koniecznością prowadzenia ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia oraz z sankcjami z tytułu nieprawidłowości związanych z ewidencją oraz danymi zawartymi w informacjach o kwocie obniżenia, określonymi w art. 22b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Projekt zawiera też propozycję rezygnacji z obowiązkowego zapewnienia doraźnej opieki medycznej przez zakłady pracy chronionej i zakłady aktywności zawodowej oraz usunięcia obowiązku zapewniania doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej pod adresem zamieszkania lub pobytu osoby niepełnosprawnej. W zamian zaproponowano uzależnienie obowiązku zapewniania przez ZPChr i ZAZ specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych od potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności zatrudnianych pracowników. Ponadto zaproponowano:
|