Minister Finansów przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym (druk nr UD134 z wykazu RCL). Celem nowelizacji jest w szczególności dostosowanie zawodu doradców podatkowych do obecnych warunków rynkowych, w tym zbliżenie regulacji w tym zakresie do ustaw regulujących inne zawody zaufania publicznego (głównie radców prawnych i adwokatów), jak również usprawnienie realizacji ustawowych zadań należących do kompetencji KIDP czy też Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego.
W projekcie zaproponowano rozszerzenie zakresu czynności doradztwa podatkowego o udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom oraz innym podmiotom porad, opinii i wyjaśnień z zakresu opłat, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej, a także wykonywanie, w imieniu i na rzecz tych podmiotów obowiązków informacyjnych, sprawozdawczych oraz raportowania wynikających z przepisów prawa podatkowego, dotyczących wspomnianych opłat i przepisów o wymianie informacji podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie.
Uzupełniony ma zostać katalog dziedzin objętych egzaminem na doradcę podatkowego o zagadnienia odpowiadające rozszerzonemu zakresowi czynności doradztwa podatkowego. Jako sprawdzian teoretycznego i praktycznego przygotowania kandydatów na doradców podatkowych do wykonywania zawodu, egzamin powinien obejmować swoim zakresem te z dziedzin prawa, których znajomość jest niezbędna do prawidłowego jego wykonywania.
Ponadto w celu zbliżenia zasad funkcjonowania zawodu doradcy podatkowego do zawodu m.in. adwokata i radcy prawnego oraz zwiększenia prestiżu tej grupy zawodowej proponuje się nałożyć na doradców podatkowych uczestniczących w rozprawach sądowych obowiązek używania stroju urzędowego w postaci togi.
W projekcie przewiduje się także wprowadzenie możliwości wykonywania czynności doradztwa podatkowego na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z podmiotem uprawnionym do doradztwa podatkowego. Obecnie doradca podatkowy może wykonywać czynności zawodowe m.in. jako pracownik takiego podmiotu.
Projekt dookreśla też sposób prowadzenia przez Krajową Radę Doradców Podatkowych listy doradców podatkowych, a także wprowadza zmiany w sposobie funkcjonowania Komisji Egzaminacyjnej i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Planuje się wprowadzenie do ustawy pojęcia "cyklu egzaminacyjnego", podkreślającego uporządkowanie drogi kwalifikacyjnej dla doradcy podatkowego. Cykl rozpoczyna się z dniem ustalenia terminu części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego i kończy się z dniem uzyskania przez kandydata pozytywnego wyniku z części ustnej tego egzaminu albo upływu roku od dnia przystąpienia do części pisemnej egzaminu.
Projektowane regulacje mają wejść w życie z dniem 1 marca 2025 r. Jednocześnie stosowanie wielu rozwiązań wprowadzanych nowelizacją ustawy ma zostać rozłożone w czasie na mocy przepisów przejściowych.
|