Będę ubiegał się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy wraz z wnioskiem o taką rentę powinienem przedłożyć zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu od mojego aktualnego pracodawcy, czy wymagane jest zaświadczenie od każdego poprzedniego mojego pracodawcy?
W dobrze pojętym interesie Czytelnika jest przedłożenie w ZUS wraz z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy wszystkich dokumentów z przebiegu ubezpieczenia, w tym zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu od wszystkich pracodawców. W oparciu o te dokumenty organ rentowy oblicza podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy, którą stosownie do art. 15 ust. 1 i ust. 6 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2024 r. poz. 1631 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną, stanowi ustalona w sposób określony przez ustawodawcę przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (a więc począwszy od 1 stycznia 1999 r.) lub na ubezpieczenie społeczne (tj. przypadające do 31 grudnia 1998 r.) na podstawie przepisów prawa polskiego w okresie:
Przy ustalaniu podstawy wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy przyjmuje się zatem kwoty stałych i zmiennych składników wynagrodzenia/uposażenia (stałe wynagrodzenie zasadnicze, premie, nagrody, wartość świadczeń w naturze, dodatki do płac i inne należności), które stanowiły podstawę składki na wskazane wcześniej ubezpieczenia. Ponadto dolicza się kwoty przysługujących ubezpieczonemu w danym roku kalendarzowym wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy oraz kwoty zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego, świadczenia wyrównawczego lub dodatku wyrównawczego, a także wartość rekompensaty pieniężnej ustaloną zgodnie z pkt 3 załącznika do ustawy o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent.
Warto również pamiętać, że do podstawy wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy wlicza się kwoty zasiłków dla bezrobotnych, zasiłków szkoleniowych lub stypendiów wypłaconych z Funduszu Pracy za okres udokumentowanej niezdolności do pracy, z zastrzeżeniem wskazanym w art. 15 ust. 3a ustawy emerytalnej.
Ponieważ jednym z parametrów rzutujących na wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy jest podstawa jej wymiaru ustalana w oparciu o wymienione wartości należycie udokumentowane, przedłożenie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu tylko od ostatniego pracodawcy może okazać się niewystarczające.
|