Czy w umowie zawartej na 2,5-miesięczny okres próbny powinniśmy zamieścić informację, że po okresie próby zamierzamy zawrzeć z tym pracownikiem umowę o pracę na czas określony wynoszący 12 miesięcy?
Nie. Umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy (art. 25 § 2 K.p.). Ustawodawca zastrzegł jednak, że w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy - okres próbny nie może przekraczać 1 miesiąca, a gdy zamiarem stron jest zawarcie umowy na czas określony na okres wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy - okres próbny nie może przekraczać 2 miesięcy (art. 25 § 22 K.p.).
Przy czym: "(...) Wskazywanie na zamiar zawarcia umowy o pracę na czas określony nie oznacza przyznania pracownikowi gwarancji zatrudnienia po okresie próbnym. Zamiar pracodawcy w tym zakresie powinien być oceniany na dzień zawarcia umowy o pracę na okres próbny." (por. stanowisko GIP udostępnione naszemu Wydawnictwu 29 czerwca 2023 r., znak GIP-GBI.0701.105.2023.3).
Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy, strony mogą jednokrotnie wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny okresy, odpowiednio 1- i 2-miesięczny, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc (art. 25 § 23 K.p.). Ponadto strony mogą uzgodnić w umowie o pracę na okres próbny, że umowę tę przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności (art. 25 § 21 K.p.).
Zgodnie z art. 29 § 1 pkt 6 lit. b K.p., zamiar dotyczący zawarcia umowy o pracę na czas określony i okres jej trwania, należy wpisać w treści umowy na okres próbny, gdy taka umowa jest zawierana na maksymalnie 1 miesiąc lub 2 miesiące, co oznacza, że obowiązek ten nie dotyczy umowy na okres próbny, przekraczający 2 miesiące.
|