Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Sposób określania w umowie o pracę wysokości wynagrodzenia
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Sposób określania w umowie o pracę wysokości wynagrodzenia

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (482) z dnia 10.04.2019

Pracownik otrzymał umowę o pracę, która zawiera następujące postanowienie: "wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2.000 zł brutto plus nagroda". Czy taki zapis jest prawidłowy? Nadmieniamy, że w regulaminie wynagradzania mamy postanowienie, zgodnie z którym: "wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia, ustalonego zgodnie z właściwymi przepisami".

Wynagrodzenie za pracę może zostać zapisane w umowie o pracę w sposób przedstawiony przez Czytelnika, co wyjaśniamy poniżej.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Tak stanowi art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177), dalej ustawy. W 2019 r. wysokość minimalnej płacy została określona na kwotę 2.250 zł. Nie oznacza to jednak, że tyle ma wynosić wynagrodzenie zasadnicze. Wartość minimalnego wynagrodzenia jest sumą przysługujących pracownikowi składników płacowych i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, zaliczonych według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych (art. 6 ust. 4 ustawy). Wykaz wynagrodzeń osobowych znajduje się na stronie internetowej GUS (www.stat.gov.pl) i zawiera m.in. premie i nagrody regulaminowe oraz uznaniowe. Czytelnik dla spełnienia gwarancji zachowania płacy minimalnej wobec każdego pracownika powinien zliczyć do niej zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i nagrodę, pamiętając przy tym o wyłączeniach ustawowych.

Zwracamy uwagę! Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Ustawa w art. 7 przewiduje okoliczności, w których pracownikowi przysługuje wyrównanie do minimalnej płacy.

Ważne: Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od minimalnego, to wówczas następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania.

W świetle powyższego, gdyby w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika okazało się niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, pracodawca byłby obowiązany dokonać wypłaty wyrównania.

Aktywne druki i formularze Wzór umowy o pracę dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl.

Przepis art. 29 § 1 pkt 3 K.p. wymaga wpisania do umowy o pracę wynagrodzenia za pracę odpowiadającego rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia. Obowiązek ten może być zrealizowany poprzez określenie płacy zasadniczej oraz dodatkowych składników, np. nagrody (regulaminowej lub uznaniowej). Tak też postąpił Czytelnik. Dopuszczalne jest także wykonanie tego nakazu poprzez odniesienie wobec całości lub części wynagrodzenia do właściwych dokumentów płacowych, obowiązujących u danego pracodawcy (tu regulaminu wynagradzania). Z żadnych regulacji prawnych nie wynika natomiast konieczność zapisywania kwotowo minimalnego wynagrodzenia za pracę w umowie o pracę.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.