Pracodawca, u którego obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy wypłaca wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki: stażowy i funkcyjny. Czy można przyjąć, że pracodawca będzie wypłacał wszystkie składniki wynagrodzenia za dany miesiąc 10. dnia następnego miesiąca?
Zgodnie z art. 85 § 1 K.p., wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie w terminie określonym w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy (np. w układzie zbiorowym pracy). Jeżeli pracodawca nie ustalił regulaminu pracy, ma obowiązek poinformować pracownika m.in. o terminie i częstotliwości wypłaty wynagrodzenia nie później niż w ciągu 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy (art. 29 § 3 pkt 1 lit. m K.p.). Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 § 2 K.p.). Określając termin wypłaty wynagrodzenia, należy ustalić konkretny dzień - we wskazanych wyżej ramach czasowych. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym (art. 85 § 3 K.p.).
Składniki wynagrodzenia, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy (art. 85 § 4 K.p.).Zgodnie z art. 80 K.p., zasadą jest, że wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za wykonaną pracą. Z tego względu w art. 85 K.p. przyjęto, że jest ono wypłacane z dołu, choć pracodawca może oczywiście zobowiązać się do wypłaty wynagrodzenia we wcześniejszym terminie (por. np. wyrok SN z 18 marca 2015 r., sygn. akt I PK 197/14, OSNP 2017/1/4). W uchwale Sądu Najwyższego z 8 grudnia 1994 r. (sygn. akt I PZP 49/94, OSNP 1995/16/202) przyjęto, że pracownik otrzymujący wypłatę wynagrodzenia "z góry" powinien liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu w każdej sytuacji niewykonania pracy, chyba że za określony czas z mocy szczególnego przepisu zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Z art. 85 K.p. wynika jednak także, że pracodawca ma obowiązek ustalić taki stały termin wypłaty, aby następowała ona niezwłocznie po ustaleniu pełnej wysokości wynagrodzenia. Jeżeli jest to możliwe od razu po zakończeniu miesiąca, nie ma uzasadnienia przyjęcie dłuższego terminu wypłaty wynagrodzenia.
Z pytania wynika, że Czytelnik wypłaca stałe składniki wynagrodzenia. Tym samym, biorąc pod uwagę cytowane przepisy, uważamy, że ich wypłata powinna nastąpić najpóźniej - niezwłocznie po zakończeniu miesiąca.
|