Pracownica pobiera zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego. Z uwagi na chorobę dziecka i jego pobyt w szpitalu zmuszona jest przerwać ten urlop. Zamiast z zasiłku macierzyńskiego chciałaby korzystać z prawa do zasiłku opiekuńczego. Czy jest taka możliwość?
TAK. Wśród świadczeń chorobowych wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego ustawodawca przewidział m.in. zasiłek macierzyński. Przysługuje on przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, a więc w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie - przez okres do 52 tygodni, tj. 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego. Przy czym, na zasadach przewidzianych w przepisach K.p., w zależności od zaistniałych okoliczności, istnieje możliwość, np. przerwania urlopu.
Natomiast w zakresie przerwania pobierania zasiłku macierzyńskiego wypowiedział się ZUS, zajmując stanowisko w komentarzu do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1732 ze zm.), dostępnym na stronie www.zus.pl. Organ wskazał, że w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej ubezpieczona, która pobrała zasiłek macierzyński za okres 8 tygodni po porodzie, może przerwać pobieranie zasiłku, a pozostały okres zasiłku macierzyńskiego wykorzystać w terminie późniejszym, od dnia następnego po wypisaniu dziecka ze szpitala. W przypadku gdy ubezpieczonej, która przerwała pobieranie zasiłku macierzyńskiego, zostanie wystawione zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem przebywającym w szpitalu, za ten okres przysługuje jej, na ogólnych zasadach, prawo do zasiłku opiekuńczego.
W celu przerwania zasiłku macierzyńskiego i uzyskania zasiłku opiekuńczego pracownica powinna złożyć stosowne dokumenty.
|