Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na dalszy okres
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na dalszy okres

Gazeta Podatkowa nr 104 (1770) z dnia 28.12.2020
Bożena Dziuba

O przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego ubiegałem się, kiedy byłem jeszcze zatrudniony. Wniosek wypełniał m.in. mój pracodawca. Świadczenie to zostało jednak mi przyznane tylko na okres 3 miesięcy, a ponieważ, mimo leczenia i rehabilitacji, nie odzyskałem jeszcze zdolności do pracy, zamierzam ubiegać się o jego przyznanie na dalszy okres. Czy podobnie jak poprzednio wniosek o to świadczenie powinienem przedłożyć do wypełnienia także swojemu byłemu pracodawcy?

NIE. Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na dalszy okres Czytelnik powinien złożyć bezpośrednio w ZUS, będącym dla niego płatnikiem tego świadczenia.

W przypadku ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne niezbędne jest złożenie dokumentów określonych w § 8 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87). Chodzi tu zatem m.in. o:

  • wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, zawierający dane określone w załączniku nr 5 do ww. rozporządzenia, sporządzony najlepiej na opracowanym przez organ rentowy formularzu ZNp-7,
     
  • zaświadczenie o stanie zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku, np. na druku OL-9.

Wymienione dokumenty wymagane są także w przypadku ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne na dalszy okres (gdy wcześniej zostało ono przyznane na okres krótszy niż 12 miesięcy).

Przy czym, jak wynika z samego formularza wniosku ZNp-7, nie wypełnia się jego Części II (Informacje o ubezpieczeniu i niezdolności do pracy), sporządzanej przez płatnika składek, jeżeli dana osoba ubiega się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego na kolejny okres, po wyczerpaniu okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego krótszego niż 12 miesięcy.

Wniosek o świadczenie (druk ZNp-7 wypełniony do części I włącznie) wraz z zaświadczeniem o stanie zdrowia (OL-9) i ewentualnie inną dokumentacją medyczną, Czytelnik powinien złożyć bezpośrednio do ZUS, wypłacającego mu obecnie świadczenie rehabilitacyjne.

Co istotne, jeśli zainteresowany zrobi to najpóźniej w ostatnim dniu, na jaki zostało mu pierwotnie przyznane świadczenie rehabilitacyjne, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, prawo do tego świadczenia zostanie przedłużone:

  • z urzędu na okres kolejnych 3 miesięcy - za sprawą art. 15zc ust. 2 specustawy w sprawie COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.)

i ewentualnie

  • po przeprowadzeniu badania przez lekarza orzecznika lub - w II instancji - komisję lekarską ZUS - na dalszy okres wykraczający poza ww. ustawowe 3 miesiące.


Formularze ZNp-7 i OL-9 dostępne są w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.