Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Wykorzystany limit dni zasiłku opiekuńczego

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wykorzystany limit dni zasiłku opiekuńczego

Gazeta Podatkowa nr 101 (1663) z dnia 19.12.2019
Bożena Dziuba

Moja 3-letnia córka jest chora. Niedługo upłyną dwa miesiące, odkąd trafiła do szpitala. Cały ten czas jestem z córką i w oparciu o wystawiane mi zaświadczenia lekarskie korzystam z zasiłku opiekuńczego. Podobno 60 dni to maksymalny okres, na jaki może być przyznane to świadczenie. Czy gdyby powstała np. jednodniowa przerwa między wystawianymi mi zwolnieniami lekarskimi, to ponownie mogłabym korzystać z tego świadczenia?

W 2019 r. już nie. Przy ustalaniu, czy został wykorzystany limit należnego zasiłku opiekuńczego, nie ma znaczenia, czy między poszczególnymi okresami sprawowania opieki nad dzieckiem i/lub innym chorym członkiem rodziny była zachowana ciągłość, czy też nastąpiła przerwa.

Jeżeli opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14, zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym i to pod warunkiem, że w danym roku kalendarzowym ubezpieczony albo inny członek rodziny nie korzystał już z zasiłku opiekuńczego na to samo albo inne dziecko lub też innego chorego członka rodziny. Łącznie na opiekę nad wymienionymi osobami świadczenie to przysługuje bowiem za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym i to niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.

Stanowi o tym art. 33 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.).

Przy ustalaniu liczby dni wykorzystanego w danym roku kalendarzowym zasiłku opiekuńczego sumuje się poszczególne dni, za które świadczenie to zostało wypłacone, niezależnie od tego czy była ciągłość w sprawowaniu opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, czy też opieka ta była sprawowana z krótszymi lub dłuższymi przerwami.

Nie wlicza się natomiast okresów zwolnienia z zajęć służbowych z powodu sprawowania osobistej opieki przez drugiego z rodziców, który jest funkcjonariuszem (policji, staży pożarnej, żołnierzem zawodowym, funkcjonariuszem służby celno-skarbowej), za które otrzymuje uposażenie (źródło: www.zus.pl).

Po wykorzystaniu w danym roku kalendarzowym pełnego limitu dni, świadczenie to już nie przysługuje, aż do końca danego roku. Ponownie z prawa do zasiłku opiekuńczego można skorzystać począwszy od 1 stycznia kolejnego roku, w ramach nowego (tu) 60-dniowego limitu obowiązującego w tym nowym roku.

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.