Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Po wypadku w drodze do pracy bez odszkodowania
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Po wypadku w drodze do pracy bez odszkodowania

Gazeta Podatkowa nr 91 (1548) z dnia 13.11.2018
Honorata Urbaniak

Pracownik w lipcu 2018 r. uległ wypadkowi w drodze do pracy. Sporządziłam na tę okoliczność kartę wypadku. Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji, w trakcie których pobierał zasiłek chorobowy, złożył on w ZUS wniosek o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Organ rentowy odmówił pracownikowi takiego odszkodowania. Czy z tytułu wypadku w drodze do pracy rzeczywiście nie należy się jednorazowe odszkodowanie?

Z tytułu zaistniałego począwszy od dnia 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy ubezpieczony nie nabywa prawa do jednorazowego odszkodowania. Z tytułu takiego wypadku przysługuje:

  • zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, który w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem poprzedzony jest wypłatą wynagrodzenia chorobowego przysługującego na zasadach wskazanych w Kodeksie pracy,
     
  • świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego,
     
  • renta z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia rentowego.

Kwestie związane z przyznawaniem oraz wypłatą wymienionego wcześniej zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego reguluje ustawa zasiłkowa, natomiast renty z tytułu niezdolności do pracy ustawa o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270).

Z kolei jednorazowe odszkodowanie należne jest dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej albo dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty pobierającego rentę z ubezpieczenia wypadkowego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Stanowi o tym art. 6 ust. 1 pkt 4-5 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1376 ze zm.), zwanej ustawą wypadkową.

Jednorazowe odszkodowanie finansowane jest z ubezpieczenia wypadkowego. Przysługuje m.in. osobie podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu, która doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, jednak wyłącznie wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Tak wynika z art. 11 ust. 1 ustawy wypadkowej. Uszczerbek taki oraz jego związek z wypadkiem ustala lekarz orzecznik/komisja lekarska ZUS.

Decyzja wydana przez organ rentowy jest zatem zasadna. Pracownikowi Czytelniczki przysługuje jednak odwołanie do sądu, jak od każdej wydanej przez ZUS decyzji. Jeśli zdecyduje się on na złożenie odwołania, to powinien to uczynić w terminie i na zasadach wskazanych w pouczeniu decyzji.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.