Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zasiłek pogrzebowy do podziału między uprawnionych
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasiłek pogrzebowy do podziału między uprawnionych

Gazeta Podatkowa nr 76 (1533) z dnia 20.09.2018
Bożena Dziuba

Gdy zmarła moja mama, będąca już na emeryturze, ja byłam za granicą, gdzie od wielu lat mieszkam i pracuję. Zanim wróciłam do kraju, organizacją pogrzebu zajęła się przyjaciółka mamy, ponosząc z tego tytułu pewne koszty. Ja natomiast opłaciłam księdza i miejsce na cmentarzu. Komu w tej sytuacji będzie przysługiwał zasiłek pogrzebowy?

Prawo do zasiłku pogrzebowego będzie przysługiwało zarówno Czytelniczce, jak i przyjaciółce jej zmarłej mamy. Obie bowiem poniosły wydatki związane z pochówkiem.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje m.in. w razie śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, osobie która pokryła koszty pogrzebu.


Wysokość zasiłku pogrzebowego została ustalana w kwocie ryczałtowej i wynosi 4.000 zł.


W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez:

  • członka rodziny zmarłego emeryta lub rencisty - zasiłek pogrzebowy przysługuje w pełnej kwocie ryczałtowej, niezależnie od poniesionych kosztów pogrzebu,
     
  • inną (niż członek rodziny) osobę - świadczenie to należne jest w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż określona kwota ryczałtowa,
     
  • więcej niż jedną osobę - zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby, proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Kwestie te reguluje art. 77-80 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270).

Skoro, jak wynika z treści pytania, koszty pogrzebu poniosła zarówno Czytelniczka, jak i przyjaciółka jej zmarłej mamy, obie spełniają warunek uzyskania prawa do zasiłku pogrzebowego. Dlatego też zostanie on podzielony między uprawnione. ZUS ustali wysokość należnych im części świadczenia w oparciu o przedłożone dokumenty (rachunki i faktury) potwierdzające poniesione wydatki związane z pochówkiem.

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.