Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Obliczanie okresu zasiłkowego
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Obliczanie okresu zasiłkowego

Gazeta Podatkowa nr 20 (1477) z dnia 8.03.2018
Bożena Dziuba

Pracownica po urlopie macierzyńskim, udzielonym jej do 11 stycznia 2018 r., przyniosła zwolnienie lekarskie, rozpoczynające się bezpośrednio po tym urlopie. Z tego tytułu wypłaciłam jej wynagrodzenie chorobowe za 33 dni (od 12 stycznia do 13 lutego 2018 r.), a od 14 lutego 2018 r. uzyskała prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS. Najprawdopodobniej pracownica wykorzysta pełny okres zasiłkowy. Od kiedy w tej sytuacji będzie on liczony - od 12 stycznia czy 14 lutego 2018 r.?

Zasady ustalania okresu zasiłkowego, przez który ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy, zostały określone w art. 8 i 9 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368), zwanej ustawa zasiłkową. Do okresu tego, wynoszącego odpowiednio 182 lub - gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą albo występuje w trakcie ciąży - 270 dni, wlicza się:

  • wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, a także
     
  • okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności nie przekraczała 60 dni.

Nie uwzględnia się jedynie okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresie wyczekiwania na świadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy zasiłkowej.

Dodatkowo ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, precyzuje, iż do okresu zasiłkowego wlicza się okresy:

  • orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy, a także
     
  • w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego i/lub zasiłku chorobowego z przyczyn określonych w art. 14-17 ustawy zasiłkowej.


W okresie zasiłkowym uwzględnia się nie tylko okres należnego pracownikowi zasiłku chorobowego, ale i wynagrodzenia chorobowego.


Z treści pytania wynika, że pracownica jest niezdolna do pracy z prawem do świadczenia chorobowego, tj. wynagrodzenia chorobowego wypłacanego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108 ze zm.), a następnie zasiłku chorobowego, nieprzerwanie od 12 stycznia 2018 r. Dlatego też to od tego właśnie dnia będzie liczony 182- lub 270-dniowy okres zasiłkowy. Przy dalszej nieprzerwanej niezdolności do pracy zakończy się on z dniem 12 lipca lub odpowiednio 8 października 2018 r.

To, że płatnikiem wynagrodzenia chorobowego jest pracodawca, a zasiłku chorobowego - ZUS, nie ma tu żadnego znaczenia. Ważne jest natomiast, aby przekazując płatność zasiłku chorobowego do ZUS, płatnik składek wskazał (w zaświadczeniu Z-3) okres, za który wypłacił pracownikowi wynagrodzenie chorobowe.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.