Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym członkiem ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny

Gazeta Podatkowa nr 12 (1469) z dnia 8.02.2018

1) Pracownik złożył wniosek o wypłatę zasiłku za 5 dni opieki sprawowanej nad chorą matką. W druku Z-15B oświadczył, że w 2018 r. jego brat otrzymał już zasiłek opiekuńczy za 10 dni opieki nad ojcem. Czy pracownik ma prawo do tego zasiłku?

Jeżeli pracownik w czasie opieki pozostawał z matką we wspólnym gospodarstwie domowym i poza nim nie było innego domownika mogącego zapewnić tę opiekę, to tak, z tym że tylko za 4 dni.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym rodzicem, jeżeli pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z pracownikiem w okresie sprawowania opieki (...). Warunek ten uważa się za spełniony również, gdy wspólne zamieszkiwanie ma miejsce tylko w dniach sprawowania osobistej opieki. Przy czym zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą wymagającą opieki pozostają inni członkowie rodziny mogący ją zapewnić (art. 34 ustawy zasiłkowej).

Zasiłek opiekuńczy wypłaca się przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, nie dłużej jednak niż przez 14 dni w roku kalendarzowym. Wlicza się je do łącznego limitu 60 dni, za które w roku kalendarzowym przysługuje zasiłek opiekuńczy (z tytułu opieki nad dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny).

Ważne: Limit dni opieki określony dla danego roku kalendarzowego stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku oraz bez względu na liczbę dzieci i chorych członków rodziny wymagających opieki (...).

Matka i ojciec należą do grona rodziny pracownika i jego brata. Skoro brat w 2018 r. wykorzystał już 10 dni z przysługującego rodzinie limitu opieki, to pracownikowi za czas opieki nad chorą matką pozostały jeszcze tylko 4 dni (...).


2) Czy w 2018 r. pracownik z pytania 1 i jego żona będą mogli ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z tytułu ewentualnej opieki nad chorą 16-letnią córką?

Pracownik i jego żona będą mogli skorzystać z 10 dni opieki w roku kalendarzowym (4 dni wykorzystał pracownik, opiekując się matką).

Brat pracownika nie należy do grona członków rodziny mogących sprawować opiekę nad jego córką, wykorzystane więc przez niego 10 dni opieki nie wlicza się do limitu 14 dni, za które pracownikowi i jego żonie w 2018 r. przysługuje z tego tytułu zasiłek opiekuńczy. Rodzinie pozostało do wykorzystania jeszcze 10 dni opieki nad chorym członkiem rodziny, np. nad współmałżonkiem lub dzieckiem w wieku powyżej 14 lat. Zwolnienie lekarskie, które pracownik otrzyma w związku z chorobą córki uprawniać go będzie do zasiłku opiekuńczego za okres nie dłuższy niż 10 dni. Tym samym zostanie wykorzystany już cały przysługujący w 2018 r. limit 14 dni zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny (4 dni opieki nad chorą matką + 10 dni opieki nad chorą córką).

Wyjaśnień udzieliła redakcja
Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.