Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zasiłek macierzyński dla matki bliźniąt
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasiłek macierzyński dla matki bliźniąt

Gazeta Podatkowa nr 73 (1427) z dnia 11.09.2017
Bożena Dziuba

Prowadzę własną działalność pozarolniczą, ale obecnie jestem w ciąży i przebywam na zasiłku chorobowym wypłacanym przez ZUS. Wiem, że po porodzie będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński. Moja siostra, po przyjściu na świat córeczki, korzystała z tego świadczenia przez 52 tygodnie. Czy fakt, iż urodzę bliźnięta, będzie uprawniał mnie do dłuższego okresu należnego zasiłku macierzyńskiego?

TAK. Zasiłek macierzyński należny jest m.in. ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko. Świadczenie to przysługuje jej przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.

Stanowi o tym art. 29 ust. 1 pkt 1 i art. 29a ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368).

Okres wymienionych urlopów, a tym samym i należnego zasiłku macierzyńskiego, uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. O ile w przypadku przyjścia na świat jednego dziecka urlop macierzyński wynosi 20 tygodni, a urlop rodzicielski - 32 tygodnie, co daje łącznie 52 tygodnie, to po urodzeniu bliźniąt okresy te wynoszą odpowiednio: 31 tygodni i 34 tygodnie, co w sumie daje 65 tygodni z prawem do zasiłku macierzyńskiego.


Kalkulator urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.


Urodzenie większej liczby dzieci przy jednym porodzie daje uprawnienia do skorzystania z jeszcze dłuższych urlopów (macierzyńskiego i rodzicielskiego) z prawem do zasiłku macierzyńskiego (art. 180 § 1art. 1821a K.p.).

Ponieważ siostra Czytelniczki urodziła jedno dziecko, mogła korzystać z zasiłku macierzyńskiego przez 52 tygodnie. Zainteresowanej po urodzeniu bliźniąt będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wymiarze o 13 tygodni dłuższym.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.