Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Wpływ zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wpływ zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej i innych absencji na wysokość świadczenia chorobowego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (596) z dnia 10.01.2024

Pracownik wynagradzany stałą stawką miesięczną w październiku 2023 r. przez 7 dni przebywał na urlopie ojcowskim i przez 1 dzień korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych. W grudniu 2023 r. przez kilka dni chorował. W jakiej wysokości wynagrodzenie za październik 2023 r. należało przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego?

W październiku 2023 r. pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy, tym samym wynagrodzenie za ten miesiąc należało uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego po uzupełnieniu.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 lub pełnych (przy krótszym zatrudnieniu) miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej). Jeśli w tym okresie pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (np. z powodu choroby, opieki, macierzyństwa/rodzicielstwa), przy ustalaniu tej podstawy:

  • wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
  • przyjmuje się, po uzupełnieniu według zasad określonych w art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej, wynagrodzenie z miesięcy, w których przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.
Ważne: Na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, traktuje się dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (por. komentarz ZUS do ustawy zasiłkowej).

Pracownik za okres zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna jego natychmiastowa obecność, zachowuje prawo do połowy wynagrodzenia (art. 1481 K.p.). Takie zwolnienie traktuje się na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę. Natomiast urlop ojcowski jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 184 K.p. i art. 31 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Wobec powyższego, jeśli pracownik w danym miesiącu był nieobecny w pracy:

  • wyłącznie na skutek zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, to wynagrodzenie za taki miesiąc podlega wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie faktycznie wypłaconej (bez uzupełnienia) - por. "Pytania i odpowiedzi z webinarium z 24 kwietnia 2023 r. (...), dostępne na stronie internetowej www.zus.pl,
  • zarówno z tytułu zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, jak i innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy powodującej zmniejszenie wynagrodzenia (np. urlop ojcowski) i przepracował w tym miesiącu co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy, to wynagrodzenie za taki miesiąc podlega wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po wcześniejszym uzupełnieniu.

Uzupełnienia, o którym mowa w drugim myślniku, dokonuje się na zasadach określonych w art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej, tj. w przypadku pracownika wynagradzanego w stałej miesięcznej wysokości jako uzupełnione przyjmuje się wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy, po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika.

Przykład

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 7.000 zł. W grudniu 2023 r. przez kilka dni był niezdolny do pracy z powodu choroby. W podstawie wymiaru przysługującego mu zasiłku chorobowego uwzględnieniu podlega m.in. wynagrodzenie za październik 2023 r., w którym pracownik przez 7 dni przebywał na urlopie ojcowskim i przez 1 dzień korzystał ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej. Z obowiązujących do przepracowania 22 dni przepracował 17 dni (wraz ze zwolnieniem od pracy z powodu działania siły wyższej). Za ten miesiąc otrzymał wynagrodzenie za pracę w wysokości 5.207,65 zł oraz zasiłek macierzyński w kwocie 1.409,38 zł. Wynagrodzenie za październik 2023 r. wliczono do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego w grudniu 2023 r. po uzupełnieniu, tj. w kwocie 6.040,30 zł (7.000 zł - 959,70 zł).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.