Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Nagrody wygrane w konkursie organizowanym przez pracodawcę w podstawie wymiaru ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Nagrody wygrane w konkursie organizowanym przez pracodawcę w podstawie wymiaru zasiłków

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (594) z dnia 10.12.2023

Pracodawca, chcąc zwiększyć sprzedaż produktów, zorganizował dla pracowników dwa konkursy. W jednym za trzy pierwsze miejsca przewidziana jest nagroda pieniężna, w drugim nagrodą jest pobyt w hotelu. Czy nagroda pieniężna oraz wartość nagrody rzeczowej powinny być uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych?

Tak, obydwie nagrody powinny być przyjmowane przy obliczaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków, dalej świadczeń chorobowych, uwzględnienia się składniki wynagrodzenia:

  • od których została naliczona, pobrana i odprowadzona składka na ubezpieczenie chorobowe oraz
  • do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania tych świadczeń zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli nie są one wypłacane za okres jego pobierania.

Tak wynika z art. 3 pkt 3art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej.

Jak wyjaśnił ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej, w razie braku postanowień w przepisach wewnątrzzakładowych o zachowywaniu prawa do danego składnika wynagrodzenia za okres pobierania świadczeń chorobowych należy uznać, że nie przysługuje on za ten okres i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru. Chyba że pracodawca, mimo braku stosownych zapisów, udokumentuje, że składnik ten jest pracownikowi wypłacany za okres pobierania świadczenia chorobowego - wówczas nie uwzględnia się go w tej podstawie.

Nagrody, o których mowa w pytaniu, spełniają warunki do wliczenia ich do podstawy wymiaru. Zarówno nagroda pieniężna, jak i wartość nagrody rzeczowej (pobyt w hotelu) stanowią dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający oskładkowaniu. Co prawda z pytania nie wynika wprost, że nagrody konkursowe nie przysługują pracownikowi i nie są wypłacane za okres pobierania świadczeń chorobowych. Nie podano też informacji, czy zasady ich przyznawania i wypłaty zostały uregulowane w przepisach wewnątrzzakładowych. Biorąc jednak pod uwagę cel ich wprowadzenia przez pracodawcę, jakim jest zwiększenie sprzedaży własnych produktów, należy uznać, że nagrody te przysługują pracownikowi wyłącznie za faktycznie świadczoną pracę (pracownik, który otrzymał nagrodę musiał spełnić określone parametry konkursowe wpływające na wzrost sprzedaży, które nie są możliwe do zrealizowania w czasie nieobecności w pracy). Oznacza to, że nie są one wypłacane za okresy absencji zasiłkowych. Tym samym powinny być uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w kwocie faktycznie wypłaconej (nie są one zmniejszane proporcjonalnie za okresy usprawiedliwionych nieobecności w pracy).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.