Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Wysokość wynagrodzenia chorobowego pracownika wykonującego zlecenie u własnego pracodawcy
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wysokość wynagrodzenia chorobowego pracownika wykonującego zlecenie u własnego pracodawcy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (556) z dnia 10.05.2022

Pracownik co pewien czas dodatkowo wykonuje w zakładzie pracy umowy zlecenia. Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego w kwietniu 2022 r.?

Zgodnie z art. 92 § 2 K.p., wynagrodzenie za czas choroby oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Podstawę tę stanowi więc przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeśli pracownik jest zatrudniony krócej, w podstawie wymiaru uwzględnia się przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Tak wynika z art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej. Za wynagrodzenie przyjmowane do podstawy uważa się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej).

Jeśli pracownik wykonuje umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą, to podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym chorobowe, stanowi łączny przychód z umowy o pracę i z umowy zlecenia (art. 18 ust. 1aart. 20 ust. 1 ustawy o sus), o czym pisaliśmy w UiPP nr 9/2022, str. 6. Dlatego też do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjmuje się także wynagrodzenie ze zlecenia, z odpowiednim uwzględnieniem art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z tym przepisem, składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.

W świetle powyższego, wynagrodzenie z umowy zlecenia (w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełnienia) uwzględnia się w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, pod warunkiem że w tym okresie umowa ta nadal trwa. Ponadto, jak wyjaśnił ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej, przyjęciu do podstawy wymiaru podlega wynagrodzenie uzyskane z tytułu kolejnych umów zlecenia:

Przy czym, jeżeli okresy poszczególnych umów przypadają w całości w okresie, na który została wcześniej zawarta umowa zlecenia, to wynagrodzenie z tytułu każdej umowy uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego tylko wówczas, gdy przysługuje ono w okresie, na który została zawarta ta umowa.

Przykład

Pracownik chorował od 2 do 4 maja 2022 r. Pracodawca w 2022 r. zawarł z nim dodatkowo umowy zlecenia na okresy od 14 stycznia do 14 lutego, od 4 marca do 9 kwietnia oraz od 11 kwietnia do 31 maja. Przy obliczaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego uwzględnione zostanie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres od maja 2021 r. do kwietnia 2022 r., w tym uzyskane z tytułu umów zlecenia za okres od 4 marca do 9 kwietnia oraz od 11 do 30 kwietnia 2022 r. (przerwa pomiędzy umowami przypada na niedzielę 10 kwietnia).

Przykład

Pracodawca zawarł w 2022 r. z własnym pracownikiem następujące umowy zlecenia:

  • umowa nr 1 na okres od 3 stycznia do 31 marca,
  • umowa nr 2 na okres od 8 lutego do 7 marca,
  • umowa nr 3 na okres od 28 marca do 30 czerwca.

Pracownik chorował od 4 do 6 maja 2022 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane za okres od maja 2021 r. do kwietnia 2022 r. W podstawie tej uwzględnione zostanie także wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy zlecenia nr 1 wypłacone za okres od 3 stycznia do 31 marca 2022 r. oraz z umowy zlecenia nr 3 wypłacone za okres od 28 marca do 30 kwietnia 2022 r.

Do podstawy wymiaru nie zostanie przyjęte wynagrodzenie z umowy zlecenia nr 2, bowiem przypadała ona w całości w okresie, na który została zawarta umowa zlecenia nr 1, a wynagrodzenie chorobowe przysługuje po okresie, na który została ona zawarta.


Biorąc powyższe pod uwagę, w okolicznościach wskazanych w pytaniu do obliczenia wysokości wynagrodzenia chorobowego przysługującego w kwietniu 2022 r. wliczeniu podlega wynagrodzenie za pracę uzyskane za okres od kwietnia 2021 r. do marca 2022 r. wraz z wynagrodzeniem z umów zlecenia uzyskanym za te same miesiące, o ile spełnione są omówione wcześniej warunki.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, za wynagrodzeniem określonym w stałej miesięcznej wysokości wynoszącym 5.200 zł. Od 11 do 14 kwietnia 2022 r. (4 dni) był niezdolny do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od kwietnia 2021 r. do marca 2022 r. Pracownik w tym okresie wykonywał dodatkowo cztery umowy zlecenia zawarte z własnym pracodawcą odpowiednio na okresy: od 1 marca do 30 kwietnia 2021 r., od 1 do 5 czerwca 2021 r., od 1 grudnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. oraz od 1 lutego do 12 kwietnia 2022 r.

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za dni:

  • 11 i 12 kwietnia 2022 r. należało uwzględnić także wynagrodzenie z umów zlecenia wypłacone za okres od 1 grudnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.,
  • 13 i 14 kwietnia 2022 r. należało wyłączyć wynagrodzenie z umów zlecenia.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.