Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zliczanie dni choroby do okresu zasiłkowego
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zliczanie dni choroby do okresu zasiłkowego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (537) z dnia 1.08.2021

Pracownik w 2020 r. chorował w listopadzie i grudniu (łącznie 24 dni). Począwszy od 1 lutego 2021 r., jego niezdolność do pracy jest nieprzerwana. Czy do 182-dniowego okresu zasiłkowego należało zaliczyć wszystkie okresy choroby, w tym również trwającej w 2020 r.?

Jeśli niezdolność do pracy trwająca w 2020 r. została spowodowana tym samym schorzeniem co choroba, która rozpoczęła się w lutym 2021 r., to odpowiedź jest twierdząca.

Okres zasiłkowy obejmuje okresy niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, za które pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku. Trwa on nie dłużej niż 182 dni (przy "zwykłej" chorobie), a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą (kod literowy "D") lub występuje w trakcie ciąży (kod literowy "B") - nie dłużej niż 270 dni.

Ważne: Niezdolność do pracy z powodu choroby wliczana do jednego okresu zasiłkowego nie musi być nieprzerwana, jeśli została spowodowana tym samym schorzeniem.

Zgodnie z art. 9 ustawy zasiłkowej, do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy (bez względu na rodzaj schorzenia), a także niemożności wykonywania pracy, o której mowa w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, oraz okresy:

  • poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni (co do zasady powinna zostać oznaczona na zwolnieniu lekarskim kodem literowym "A"),
  • za które pracownik na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia (w tym do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego pracownikowi na podstawie art. 92 K.p.) - art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej,
  • za które pracownik nie nabył prawa do świadczeń chorobowych w związku z wystąpieniem okoliczności wymienionych w art. 14-17 ustawy zasiłkowej, tj. m.in. z powodu wykonywania w okresie absencji chorobowej pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem bądź sfałszowania zaświadczenia lekarskiego.

Jak wynika z powyższego, okres zasiłkowy jest związany z rodzajem schorzeń oraz długością przerw występujących pomiędzy poszczególnymi okresami niezdolności do pracy. Dlatego też sumuje się do niego okresy niezdolności do pracy trwającej z przerwami, o ile zostaną spowodowane tą samą chorobą i występują po przerwie nieprzekraczającej 60 dni.

Przykład

Pracownik (w wieku 45 lat) był niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie od 3 do 18 listopada 2020 r. (16 dni). Kolejna niezdolność do pracy, oznaczona kodem literowym "A", trwała od 21 do 31 grudnia 2020 r. (11 dni) i powstała po przerwie wynoszącej 32 dni.

Począwszy od 1 lutego 2021 r. (tj. po przerwie trwającej 31 dni) pracownik chorował nieprzerwanie, a niezdolność do pracy również została oznaczona kodem literowym "A".

Z tytułu niezdolności do pracy pracownik otrzymał:

  • wynagrodzenie chorobowe za 27 dni choroby w 2020 r. (tj. 16 dni choroby trwającej w listopadzie i 11 dni choroby przypadającej w grudniu),
  • wynagrodzenie chorobowe za 33 dni choroby powstałej w 2021 r. (tj. od 1 lutego do 5 marca 2021 r.),
  • zasiłek chorobowy za okres od 6 marca do 5 lipca 2021 r. (122 dni).

Z dniem 5 lipca 2021 r. pracownik wyczerpał 182-dniowy okres zasiłkowy (27 dni + 33 dni + 122 dni).


Zwracamy uw
agę! Nowy okres zasiłkowy może zostać otwarty, gdy:

  • w niezdolności do pracy wystąpiła przerwa (choćby jednodniowa), w czasie której pracownik odzyskał zdolność do pracy, a następnie stał się niezdolny do pracy z powodu innej choroby,
  • kolejna niezdolność do pracy została spowodowana tą samą chorobą, ale powstała po przerwie dłuższej niż 60 dni (istotne jest, aby w tej przerwie pracownik odzyskał zdolność do pracy).

Ewentualne wątpliwości dotyczące zaliczania okresów choroby do jednego okresu zasiłkowego może wyjaśnić ZUS. Pracodawca powinien w tym celu zwrócić się do ZUS z wnioskiem na druku ZAS-64 ("Wniosek płatnika składek o ustalenie okresu zasiłkowego").

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.