Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Liczenie okresu zasiłkowego w przypadku pracownika wykonującego pracę zdalną ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Liczenie okresu zasiłkowego w przypadku pracownika wykonującego pracę zdalną podczas izolacji domowej

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (534) z dnia 10.06.2021

Pracownik, u którego wykryto zakażenie koronawirusem, od 22 do 31 maja 2021 r. przebywał w izolacji w warunkach domowych. Za zgodą pracodawcy od 24 do 28 maja 2021 r. wykonywał pracę zdalną. Jak ustalić okres zasiłkowy?

Okres zasiłkowy to łączny czas, przez który ubezpieczonemu przysługuje prawo do wynagrodzenia i/lub zasiłku chorobowego. W przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej świadczenia te wypłacane są nie dłużej niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej). Oczywiście z zachowaniem limitu wypłaty wynagrodzenia chorobowego w roku kalendarzowym (33 lub 14 dni). Wlicza się do niego wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy (bez względu na rodzaj schorzenia), jak również okresy:

  • poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni (art. 9 ust. 2 ustawy zasiłkowej),
  • za które ubezpieczonemu nie przysługuje świadczenie chorobowe, gdyż na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje w tym czasie prawo do wynagrodzenia (art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej),
  • w trakcie których ubezpieczony wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem, wskutek czego traci prawo do świadczenia chorobowego (art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii umożliwiono pracownikom i innym osobom zatrudnionym poddanym obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych (które na mocy art. 6 ust. 2 pkt 1a ustawy zasiłkowej są zrównane z niezdolnością do pracy), za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczenie w trybie pracy zdalnej pracy określonej w umowie. Osobom tym za czas świadczenia pracy przysługuje normalne wynagrodzenie za pracę. Tak stanowi art. 4h ust. 1 i art. 4ha ust. 1 specustawy. W przypadku wykonywania pracy zdalnej w czasie odbywania kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe ani świadczenie pieniężne z tytułu choroby. Świadczenia te są natomiast wypłacane za dni, w których praca zdalna nie była wykonywana.

Wobec powyższego, dni izolacji w warunkach domowych, w których pracownik z pytania pracował zdalnie i z tego tytułu otrzymał wynagrodzenie za pracę (tu od 24 do 28 maja 2021 r.) nie są wliczane do okresu zasiłkowego. Wykonywanie pracy zdalnej w trakcie odbywanej izolacji zostało dopuszczone przez przepisy specustawy, nie zachodzi więc okoliczność, o której mowa w art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Ponadto nie można uznać, że pracownik objęty izolacją i wykonujący w tym czasie pracę zdalną za czas niezdolności do pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Wynagrodzenie to jest mu bowiem należne z tytułu świadczenia pracy (art. 80 K.p.). Stąd też do okresu zasiłkowego podlegają wliczeniu wyłącznie dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe i/lub zasiłek (tu 22-23 oraz 29-31 maja 2021 r.).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.