Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Obliczanie zasiłku opiekuńczego po świadczeniu rehabilitacyjnym
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Obliczanie zasiłku opiekuńczego po świadczeniu rehabilitacyjnym

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (533) z dnia 1.06.2021

Pracownik po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego przez siedem miesięcy korzystał ze świadczenia rehabilitacyjnego. Podstawa wymiaru zasiłku dla celów jego wypłaty została zwaloryzowana. Bezpośrednio po świadczeniu rehabilitacyjnym złożył on wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem (w wieku 12 lat). Czy wysokość zasiłku opiekuńczego powinniśmy ustalić od nowej podstawy wymiaru, czy też przyjąć kwotę, od której obliczano zasiłek chorobowy?

Do obliczenia wysokości przysługującego pracownikowi zasiłku opiekuńczego należy przyjąć podstawę wymiaru ostatnio wypłacanego świadczenia rehabilitacyjnego, czyli zwaloryzowaną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego.

Jak stanowi art. 43 ustawy zasiłkowej, nie ustala się nowej podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli między okresami pobierania zasiłków tego samego lub różnego rodzaju nie było przerwy albo wystąpiła przerwa krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Nowa podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego byłaby ustalana, gdyby w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy z powodu opieki (lub w miesiącach wcześniejszych) miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy - art. 40 ustawy zasiłkowej.

Oprócz przypadków ustalania nowej podstawy wymiaru, o których mowa wyżej, konieczne może być przeliczenie już obliczonej podstawy wymiaru. Miałoby to miejsce wówczas, gdyby pracownik otrzymywał składniki wynagrodzenia, które zostały uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, a które nie podlegają wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego (lub odwrotnie). Przeliczenie polegałoby na wyłączeniu (odpowiednio dodaniu) danego składnika z (do) ustalonej już podstawy wymiaru, z zastrzeżeniem, że jeśli dla celów wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego podstawa ta została zwaloryzowana, to po przeliczeniu także należy ją zwaloryzować.

Z pytania nie wynika, aby wystąpiły jakiekolwiek okoliczności uzasadniające ustalenie nowej lub przeliczenie wcześniej obliczonej podstawy wymiaru. Stąd też podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, którą należało przyjąć do obliczenia zasiłku opiekuńczego nie podlegała zmianie.

Przykład

Pracownik oprócz wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości 3.000 zł otrzymuje dodatek stażowy, który w 2019 r. wynosił 14%, w 2020 r. - 15%, a w 2021 r. - 16% płacy zasadniczej. Dodatek jest wypłacany wyłącznie za dni efektywnie przepracowane.

W okresie od 3 marca do 31 sierpnia 2020 r. (182 dni) pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od marca 2019 r. do lutego 2020 r. w wysokości 2.955,43 zł, według wyliczenia:

   [(3.000 zł + 420 zł) - 468,88 zł)] x 10 m-cy = 29.511,20 zł,

   [(3.000 zł + 450 zł) - 473 zł] x 2 m-ce = 5.954 zł,

   (29.511,20 zł + 5.954 zł) : 12 m-cy = 2.955,43 zł.

Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownikowi przyznano świadczenie rehabilitacyjne na 7 miesięcy (od 1 września 2020 r. do 29 marca 2021 r.). Pierwszy dzień tego świadczenia przypadał w III kwartale 2020 r., zatem podstawa wymiaru zasiłku została zwaloryzowana wskaźnikiem 108,1% i wyniosła 3.194,82 zł (2.955,43 zł x 108,1%). Od 30 marca do 2 kwietnia 2021 r. pracownik sprawował osobistą opiekę nad chorym 12-letnim dzieckiem, nabywając prawo do zasiłku opiekuńczego. Do obliczenia jego wysokości przyjęto kwotę 3.194,82 zł.

Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że pracownik zachowuje prawo do dodatku stażowego za okresy pobierania wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Podstawa wymiaru wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego, bez uwzględniania w niej dodatku stażowego, wyniosła 2.588,70 zł [(3.000 zł - 411,30 zł) x 12 m-cy] : 12 m-cy. Obok tych świadczeń pracodawca wypłacał dodatek stażowy w pełnej wysokości.

Dla celów wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego podstawa ta w pierwszej kolejności podlegała przeliczeniu, poprzez włączenie do niej dodatku stażowego, a następnie waloryzacji i wynosiła 3.194,82 zł. W tym okresie pracownik nie otrzymywał dodatku za staż pracy.

Po nabyciu prawa do zasiłku opiekuńczego podstawa wymiaru została ponownie przeliczona, poprzez wyłączenie z niej dodatku stażowego. Następnie przeliczoną podstawę wymiaru zwaloryzowano wskaźnikiem, który był zastosowany do waloryzacji podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego. Przeliczona podstawa wymiaru wyniosła 2.588,70 zł, a po waloryzacji 2.798,38 zł (2.588,70 zł x 108,1%). Do obliczenia wysokości zasiłku opiekuńczego została przyjęta kwota 2.798,38 zł. Za okres pobierania zasiłku opiekuńczego pracownik otrzymał dodatek stażowy w pełnej wysokości.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.