Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Ustalanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego po okresie wyczekiwania

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ustalanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego po okresie wyczekiwania

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (526) z dnia 10.02.2021

Pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca i w ostatnim jego dniu zachorował. Zwolnienie obejmuje m.in. okres, za który ze względu na wyczekiwanie na prawo do świadczeń chorobowych nie przysługuje mu wynagrodzenie za czas choroby. Jak ustalić podstawę wymiaru tego świadczenia?

Obliczając podstawę wymiaru świadczeń chorobowych przyjmuje się, co do zasady, wynagrodzenie wypłacone za miesiące poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy zasiłkowej). Przepis ten nie ma jednak zastosowania, gdy niezdolność do pracy powstanie w miesiącu, w którym została zawarta umowa o pracę. W takiej sytuacji podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby ustala się przyjmując wynagrodzenie, jakie pracownik uzyskałby, gdyby przepracował pełny miesiąc kalendarzowy, tzw. wynagrodzenie uzupełnione (art. 37 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Z pytania nie wynika w jaki sposób pracownik jest wynagradzany. Jeżeli przysługuje mu wynagrodzenie:

  • w stałej miesięcznej wysokości, to jako wynagrodzenie uzupełnione przyjmuje się kwotę określoną w umowie o pracę,
  • zmienne i przepracował część miesiąca, to jako wynagrodzenie uzupełnione przyjmuje się kwotę ustaloną poprzez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które pracownik był obowiązany przepracować w tym miesiącu.

Jeśli pracownik zachorował przed upływem 30 dni od rozpoczęcia pracy i nie udokumentował wcześniejszego okresu ubezpieczenia chorobowego, nabywa prawo do świadczeń za czas choroby począwszy od 31. dnia ubezpieczenia.

Do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego przyjmuje się wynagrodzenie za miesiące poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a nie za miesiące poprzedzające nabycie prawa do świadczenia. Stąd, gdy pracownik zachoruje w okresie wyczekiwania, a niezdolność do pracy będzie trwała nadal po upływie 30 dni ubezpieczenia chorobowego, to do ustalenia podstawy wymiaru przysługującego mu świadczenia przyjmuje się uzupełnione wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstała ta niezdolność (mimo braku prawa do świadczenia chorobowego w tym miesiącu).

Przykład

Pracownik zatrudniony od 7 stycznia 2021 r. chorował od 28 stycznia do 10 lutego 2021 r. (14 dni). Nie udokumentował wcześniejszego okresu ubezpieczenia chorobowego, dlatego nabył prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby począwszy od 31. dnia podlegania temu ubezpieczeniu, tj. od 6 do 10 lutego 2021 r. (5 dni).

Niezdolność do pracy powstała w styczniu 2021 r., a tym samym podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za 5 dni lutego br. stanowi uzupełnione wynagrodzenie za styczeń br.

Kalkulatory Kalkulator wynagrodzenia chorobowego
dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl

Zwracamy uwagę! Gdyby pracownik zatrudniony w trakcie miesiąca stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w miesiącu następnym, to do obliczenia podstawy wymiaru przysługującego mu świadczenia należałoby przyjąć uzupełnione wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, czyli za pierwszy pełny kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia (por. pkt 269 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.