Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Wysokość najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych dla pracowników ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wysokość najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych dla pracowników w 2021 r.

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (523) z dnia 1.01.2021

Pracownik choruje nieprzerwanie od 28 grudnia 2020 r. do 5 stycznia 2021 r. Jest on zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, za wynagrodzeniem określonym na poziomie minimalnym. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi najniższa podstawa obowiązująca w 2020 r. Czy od 1 stycznia 2021 r. podstawę tę należy podnieść do najniższej obowiązującej w 2021 r., pomimo że niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie?

Tak, wysokość wynagrodzenia chorobowego za 5 dni stycznia 2021 r. powinna zostać obliczona od podstawy wymiaru wynoszącej 2.416,12 zł.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków, dalej świadczeń chorobowych, przysługujących pracownikowi, ustala się przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeśli zatrudnienie pracownika trwa krócej, w podstawie wymiaru uwzględnia się wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. Tak stanowi art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej w zw. z art. 92 § 2 K.p. Przy czym, zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy zasiłkowej, podstawa wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia. W 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracownika "pełnoetatowego" wynosi 2.800 zł.

Ważne: Od 1 stycznia 2021 r. najniższa podstawa wymiaru świadczeń chorobowych pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 2.416,12 zł (2.800 zł - 383,88 zł).

Najniższą podstawę wymiaru świadczeń chorobowych dla pracowników niepełnoetatowych ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia chorobowe na przełomie 2020/2021 roku muszą zatem sprawdzić, czy dotychczas ustalona podstawa wymiaru nie jest niższa od najniższej obowiązującej w nowym roku, a jeśli tak, powinni podwyższyć ją do tej kwoty.

Więcej przeczytasz w Stawki dzienne świadczeń chorobowych
podajemy w UiPP nr 23/2020, str. 7-8.
Przykład

Pracownik zatrudniony od 1 września 2020 r. w pełnym wymiarze czasu pracy, jest wynagradzany na poziomie minimalnym, czyli do 31 grudnia 2020 r. jego wynagrodzenie wynosiło 2.600 zł, a od 1 stycznia 2021 r. - 2.800 zł.

W okresie od 28 grudnia 2020 r. do 5 stycznia 2021 r. (9 dni) pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od września do listopada 2020 r. w wysokości 2.243,54 zł, tj. [(2.600 zł - 356,46 zł) x 3 m-ce] : 3 m-ce. Za 4 dni choroby przypadającej w grudniu 2020 r. wynagrodzenie chorobowe wyniosło 239,32 zł, według wyliczenia: 2.243,54 zł x 80% : 30 = 59,83 zł (stawka dzienna); 59,83 zł x 4 dni = 239,32 zł.

Od 1 stycznia 2021 r. podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego podlega podwyższeniu do kwoty 2.416,12 zł. Wynagrodzenie chorobowe za 5 dni stycznia 2021 r. wyniesie 322,15 zł, zgodnie z wyliczeniem: 2.416,12 zł x 80% : 30 = 64,43 zł; 64,43 zł x 5 dni = 322,15 zł.


Jeżeli obok płacy zasadniczej pracownik otrzymuje również inne składniki wynagrodzenia, które na mocy art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej nie są wliczane do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych ponieważ są wypłacane obok tych świadczeń, to pracodawca powinien najpierw ustalić - dla porównania - "hipotetyczną" podstawę wymiaru z uwzględnieniem tych składników i dopiero wówczas podjąć decyzję odnośnie jej ewentualnego podwyższenia do kwoty najniższej (por. pkt 307 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl). Taki sposób postępowania należy przyjąć także, gdy pracownik otrzymuje dodatek stażowy, który od 1 stycznia 2020 r. nie jest już uwzględniany przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Takie stanowisko przedstawił ZUS w piśmie z 1 czerwca 2020 r., będącym odpowiedzią na pytanie naszego Wydawnictwa w tej sprawie.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem określonym w wysokości płacy minimalnej. Ponadto otrzymuje dodatek stażowy według stażu ogólnego (niepodlegający zmniejszeniu za okresy absencji chorobowych), który w 2020 r. wynosił 182 zł, a w 2021 r. - 224 zł.

W okresie od 1 do 5 stycznia 2021 r. pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby i z tego tytułu nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego. Podstawę jego wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od stycznia do grudnia 2020 r., tj. kwota 2.243,54 zł, zgodnie z wyliczeniem: [(2.600 zł - 356,46 zł) x 12 m-cy] : 12 m-cy = 2.243,54 zł.

Pomimo że faktycznie obliczona podstawa wymiaru jest niższa od najniższej (2.243,54 zł < 2.416,12 zł), do obliczenia wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć kwotę 2.243,54 zł, gdyż podstawa ta obliczona łącznie z aktualną kwotą dodatku stażowego (tzw. "hipotetyczna") jest wyższa od najniższej podstawy wymiaru i wynosi 2.436,83 zł, zgodnie z wyliczeniem: 2.243,54 zł + (224 zł - 30,71 zł) = 2.436,83 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.