Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Ustalenie okresu zasiłkowego po świadczeniu rehabilitacyjnym
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ustalenie okresu zasiłkowego po świadczeniu rehabilitacyjnym

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (519) z dnia 1.11.2020

Pracownikowi po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego przyznano świadczenie rehabilitacyjne na trzy miesiące. Po tym czasie pracownik zamiast wrócić do pracy otrzymał nowe zwolnienie lekarskie z powodu innej choroby. Pomiędzy pobieraniem tych świadczeń wystąpiła przerwa przypadająca na sobotę i niedzielę (dni wolne od pracy). Czy powinniśmy otworzyć nowy okres zasiłkowy i wypłacić mu zasiłek chorobowy?

Zgodnie z art. 8 ustawy zasiłkowej, okres wypłaty wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego, tzw. okres zasiłkowy, przy "zwykłej" chorobie wynosi 182 dni. Jeśli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub przypada na okres ciąży wynosi 270 dni. Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy bez względu na to, czy zostały spowodowane tą samą, czy też inną chorobą, a także okresy niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, o ile powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni od zakończenia poprzedniej.

W sytuacji gdy niezdolność do pracy trwa dłużej niż przysługujący z tego tytułu okres zasiłkowy, pracownikowi może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne, pod warunkiem że są pozytywne rokowania dotyczące odzyskania zdolności do pracy po przeprowadzeniu dalszego leczenia lub rehabilitacji leczniczej (art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane na okresy miesięczne, nie dłużej niż na 12 miesięcy.

Gdy po zakończeniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego pracownik odzyska zdolność do pracy, a następnie ponownie zachoruje, choćby po dniu przerwy, i przyczyną tej choroby jest inne schorzenie, to otwiera się nowy okres zasiłkowy. Jeśli jednak nie odzyska tej zdolności lub odzyska, ale przyczyną kolejnej jest to samo schorzenie, to nie ma podstaw do otwarcia nowego okresu zasiłkowego.

Pracownik, o którym mowa w pytaniu, stał się niezdolny do pracy z powodu innej choroby, dlatego aby udzielić odpowiedzi na pytanie Czytelnika należy mieć informację, czy w trakcie przerwy przypadającej pomiędzy różnymi chorobami pracownik odzyskał zdolność do pracy. Jeżeli bowiem nie odzyskał zdolności do pracy, to pomimo powstania nowej niezdolności do pracy spowodowanej innym schorzeniem pracodawca nie jest uprawniony do wypłaty zasiłku w nowym okresie zasiłkowym. W takim przypadku pracownik powinien wystąpić do ZUS o przedłużenie wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego na kolejny okres. Świadczenie to może zostać przyznane jeszcze na maksymalnie 9 miesięcy.

Zwracamy uwagę! Jeżeli pracodawca ma wątpliwości w zakresie zliczania poszczególnych okresów choroby do jednego okresu zasiłkowego, to może zasięgnąć opinii lekarza leczącego lub w tej sprawie zwrócić się z wnioskiem do ZUS (wypełniając druk ZAS-64).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.