Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zasiłek za czas opieki nad zdrowym dzieckiem w związku z nieprzewidzianym ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasiłek za czas opieki nad zdrowym dzieckiem w związku z nieprzewidzianym zamknięciem przedszkola

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 17 (515) z dnia 1.09.2020

Pracownica od 12 marca do 26 lipca 2020 r. pobierała dodatkowy zasiłek opiekuńczy na 4-letnie dziecko. Następnie za okres od 27 lipca do 31 sierpnia 2020 r. wypłaciliśmy jej zasiłek opiekuńczy z ogólnego limitu, gdyż przedszkole, do którego uczęszcza jej dziecko nadal pozostawało zamknięte. Czy postąpiliśmy prawidłowo?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 26 lipca br. był wypłacany na podstawie art. 4 specustawy m.in. rodzicom dzieci w wieku do 8 lat w razie zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19, a także, gdy placówka została otwarta, ale ze względu na wymogi sanitarne nie zapewniała opieki wszystkim dzieciom, bądź rodzice z obawy przed koronawirusem nie zdecydowali się posłać do niej dziecka. Po 26 lipca 2020 r., pomimo że sytuacja epidemiologiczna w kraju nie uległa poprawie, Rada Ministrów nie zdecydowała się na przedłużenie wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Stąd też po tej dacie pracownik może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na podstawie m.in. art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej. Przepis ten przewiduje wypłatę tego świadczenia z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat m.in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2020 r. poz. 326 ze zm.), lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem.

Przepisy prawne Przepisy specustawy dostępne są w serwisie
www.przepisy.gofin.pl.

Ponadto zasiłek opiekuńczy przysługuje w razie choroby dziecka lub z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej.

Z literalnego brzmienia powołanego przepisu wynika, że ubezpieczony-rodzic dziecka jest uprawniony do wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 w razie zamknięcia placówki, do której ono uczęszcza, pod warunkiem że zamknięcie to będzie nieprzewidziane. 

ZUSJak wyjaśnił ZUS w komunikacie z 31 lipca 2020 r. (dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl): "(...) Za nieprzewidziane zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, uważa się takie, o którym ubezpieczony dowiedział się w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem jej zamknięcia. (...)" (por. też pkt 240 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Ważne: Za nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do której uczęszcza dziecko nie uznaje się zamknięcia tej placówki na okres przerwy wakacyjnej, a także nieprzyjęcia dziecka do żłobka/przedszkola ze względu na ograniczony limit miejsc z powodu koronawirusa (por. komunikat ZUS).

Biorąc powyższe pod uwagę, jeśli przedszkole, do którego uczęszcza dziecko pracownicy zostało zamknięte niespodziewanie, czyli np. w związku z ogłoszeniem kwarantanny, powodzią lub awarią, i pracownica dowiedziała się o tym fakcie w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem, to była uprawniona do zasiłku opiekuńczego za wskazany w pytaniu okres. Natomiast jeżeli przedszkole pozostaje zamknięte niezmiennie od 12 marca 2020 r. z powodu COVID-19, to po 26 lipca 2020 r. pracownica nie była już uprawniona do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat.

Dodajmy, że limit dni zasiłku opiekuńczego wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Uwzględnia się w nim poza ww. opieką także okresy sprawowania opieki nad dziećmi chorymi w wieku do 14 lat, dziećmi niepełnosprawnymi, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2a i 2b ustawy zasiłkowej, a także innymi chorymi członkami rodziny. Limit ten stosuje się niezależnie od liczby osób uprawnionych i wymagających opieki.

Zwracamy uwagę! Z doniesień prasowych (dostępnych na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do druku) wynika, iż rozważane jest ponowne uregulowanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Na ten temat będziemy Państwa na bieżąco informować na naszej stronie internetowej w zakładce "Redakcja informuje" oraz w serwisie "Tarcza Antykryzysowa".

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.