Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zasiłek opiekuńczy dla ojca z tytułu opieki nad noworodkiem

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasiłek opiekuńczy dla ojca z tytułu opieki nad noworodkiem

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (514) z dnia 10.08.2020

Żona pracownika, zatrudniona na podstawie umowy o pracę, na początku sierpnia 2020 r. urodziła dziecko. Po kilku dniach zostało ono wypisane ze szpitala, jednak jego matka ze względu na stan zdrowia musi pozostać w nim dłużej. Pracownik zamierza skorzystać z zasiłku opiekuńczego na nowo narodzone dziecko, ale pełny jego wymiar wykorzystał już na początku roku, sprawując opiekę na chorą 10-letnią córką. Czy powinniśmy odmówić wypłaty zasiłku opiekuńczego?

Nie. Pracownik może skorzystać z uprawnień do zasiłku opiekuńczego w dodatkowym wymiarze.

Przypominamy, że zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej niż przez:

  • 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi zdrowymi w wieku do 8 lat i dziećmi chorymi do ukończenia 14. roku życia,
     
  • 30 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi niepełnosprawnymi, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2a i 2b ustawy zasiłkowej,
     
  • 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi chorymi członkami rodziny, w tym nad chorymi dziećmi w wieku powyżej 14 lat.

Co do zasady łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny do wykorzystania w roku kalendarzowym jest 60 dni. Limit ten stosuje się niezależnie od liczby osób sprawujących i wymagających opieki. Przy czym zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdy poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny (z wyłączeniem opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat).

W sytuacji jednak, gdy matka nowo narodzonego dziecka przebywa w szpitalu i ze względu na stan zdrowia nie może sprawować nad nim opieki, pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy w dodatkowym wymiarze.

Ważne: Jeśli ubezpieczona matka dziecka przed upływem 8 tygodni po porodzie przebywa w szpitalu albo w innym zakładzie leczniczym ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, to ubezpieczonemu ojcu dziecka przysługuje dodatkowo, niezależnie od "podstawowego" zasiłku opiekuńczego, zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 8 tygodni (art. 32a ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). 

Warunkiem dla nabycia prawa do tego zasiłku jest przerwanie przez ojca dziecka zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Aktywne druki i formularze Wnioski Z-15A i Z-15B dostępne są
w serwisie www.druki.gofin.pl

Zasiłek opiekuńczy w dodatkowym wymiarze przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 8 tygodni życia (por. pkt 248 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej). Świadczenie to przyznawane jest na pisemny wniosek ubezpieczonego złożony np. na druku Z-15A. Do wniosku dołącza się zaświadczenie o okresie pobytu ubezpieczonej matki dziecka w placówce leczniczej oraz oświadczenie pracownika o pobieraniu przez ubezpieczoną matkę dziecka zasiłku macierzyńskiego w okresie 8 tygodni po porodzie (§ 30 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków... - Dz. U. z 2017 r. poz. 87). Dokumenty te mogą być złożone w formie papierowej lub elektronicznej.

Przykład

Żona pracownika (zatrudniona na podstawie umowy o pracę) 3 sierpnia 2020 r. urodziła dziecko, które 9 sierpnia 2020 r. zostało wypisane ze szpitala. Matka dziecka ze względu na stan zdrowia pozostała w tej placówce. Pracownik złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania osobistej opieki nad nowo narodzonym dzieckiem (Z-15A) na okres od 9 do 31 sierpnia 2020 r. We wniosku wskazał m.in. że w bieżącym roku kalendarzowym wykorzystał już pełny limit 60 dni opieki nad starszym 10-letnim dzieckiem.

Pracodawca ustalił pracownikowi prawo do zasiłku opiekuńczego w dodatkowym wymiarze na podstawie art. 32a ustawy zasiłkowej. Zasiłek ten będzie wypłacany co do zasady przez wskazany we wniosku okres, a w razie ewentualnego przedłużenia pobytu żony pracownika w szpitalu - nie dłużej niż do dnia ukończenia przez dziecko 8. tygodnia życia (tj. do 27 września br.) lub do dnia wyjścia matki dziecka ze szpitala (jeśli nastąpi to wcześniej niż 8 tygodni po porodzie).


Zwracamy uwagę!
Jeżeli po upływie 8 tygodni po porodzie ubezpieczona matka dziecka nadal będzie pozostawała w szpitalu, to pracownik-ojciec dziecka może skorzystać z urlopu macierzyńskiego w wymiarze odpowiadającym okresowi pobytu matki dziecka w szpitalu, nie dłużej jednak niż do wykorzystania pełnego wymiaru urlopu, np. 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Za okres tego urlopu przysługuje zasiłek macierzyński. W tym celu niezbędne jest jednak przerwanie urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka pozostającą w szpitalu. Za okres choroby lekarz wystawi jej zwolnienie lekarskie, za które pracownica otrzyma odpowiednio wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.