Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zasiłek chorobowy w razie kolejnego zwolnienia bez kodu literowego ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasiłek chorobowy w razie kolejnego zwolnienia bez kodu literowego "A"

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (512) z dnia 10.07.2020

1) Po wypadku w drodze do pracy, któremu uległa pracownica, sporządzono protokół, w związku z czym zostały jej wypłacone świadczenia chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru. Na kolejnym zwolnieniu lekarskim, następującym bezpośrednio po poprzednim, nie ma wpisanego kodu literowego "A". Czy lekarz powinien uzupełnić to zwolnienie? Czy należy nadal wypłacać zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru?

Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej, kody literowe wpisywane przez lekarza na zwolnieniu lekarskim informują o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość. Kod literowy "A" oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni - spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą, a co za tym idzie - zaliczaną do jednego okresu zasiłkowego.

Z powyższego wynika, że kod ten nie ma zastosowania w przypadku nieprzerwanej niezdolności do pracy, bez względu na to, czy niezdolność ta została spowodowana tym samym, czy też innym schorzeniem. Fakt, że między tymi okresami nie występuje przerwa oznacza, że zalicza się je do jednego okresu zasiłkowego.

Gdyby w niezdolności do pracy wystąpiła przerwa (nieprzekraczająca 60 dni), a kolejna niezdolność została spowodowana tą samą chorobą, to lekarz wystawiający zwolnienie byłby zobowiązany wpisać kod literowy "A". Nieumieszczenie tego kodu powinno, co do zasady, świadczyć o tym, że niezdolność do pracy po przerwie została spowodowana innym schorzeniem.

Ważne: Kod literowy "A" zamieszcza się na zwolnieniu lekarskim wyłącznie wówczas, gdy w niezdolności do pracy wystąpi przerwa (nieprzekraczająca 60 dni), po której pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie z powodu tej samej choroby.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu, niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie, można więc przypuszczać, że pracownica kontynuuje leczenie po wypadku przy pracy. Pracodawca może jednak powziąć wątpliwości w tej sprawie (np. gdy kolejne zwolnienie zostało wydane przez innego lekarza).

ZUS Jak wyjaśnia ZUS w pkt. 55 komentarza do ustawy zasiłkowej: "Jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek w drodze do pracy lub z pracy, zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru wypłaca się na podstawie dokumentów potwierdzających tę przyczynę, wydanych na podstawie odrębnych przepisów. W razie wątpliwości, związek niezdolności do pracy z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy powinien zostać stwierdzony przez lekarza zaświadczeniem lekarskim wystawionym na zwykłym druku.".

W związku z powyższym, pracodawca będący płatnikiem zasiłku może zażądać od pracownika dostarczenia odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Może też wystąpić do oddziału ZUS z wnioskiem o wydanie decyzji w tej sprawie (por. pkt 369 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).


2) Pracownik po godzinach pracy doznał urazu głowy i otrzymał zwolnienie lekarskie od 15 do 26 czerwca 2020 r. Lekarz wpisał na nim kod literowy "C". Kolejne zwolnienie lekarskie obejmuje okres od 29 czerwca do 12 lipca br. i zawiera kod literowy "A". Czy na podstawie drugiego zwolnienia lekarskiego pracownikowi także nie należy wypłacać świadczenia chorobowego za pierwsze 5 dni?

Nie. Zastosowanie przez lekarza kodu literowego "C" na zwolnieniu lekarskim oznacza, że niezdolność pracownika do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu (tu stan nietrzeźwości przyczynił się do powstania urazu głowy). W takim przypadku zasiłek chorobowy (a także wynagrodzenie za czas choroby) nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności (art. 16 ustawy zasiłkowej). Okres ten wlicza się zarówno do limitu 33 (14) dni wynagrodzenia chorobowego, jak i do okresu zasiłkowego.

Z kolei jak już wyjaśniliśmy w odpowiedzi na pytanie 1, kod literowy "A" oznacza, że niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni została spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą. Jego użycie przez lekarza z pytania świadczy o tym, że kolejna absencja chorobowa pracownika została wywołana tą samą jednostką chorobową (tu urazem głowy).

Zwracamy uwagę! Pracodawca nie wypłaciłby świadczenia chorobowego za pierwsze 5 dni niezdolności do pracy orzeczonej drugim zwolnieniem lekarskim, gdyby lekarz - tak jak na pierwszym zwolnieniu lekarskim - również wpisał kod literowy "C" (nawet gdyby w niezdolności do pracy nie było przerwy).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.