Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego po udzieleniu pracownicy urlopu wychowawczego

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego po udzieleniu pracownicy urlopu wychowawczego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (508) z dnia 10.05.2020

Pracownica po urlopie rodzicielskim wróciła do pracy. Po kilku miesiącach złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego na 12 miesięcy. Przed przejściem na ten urlop korzystała z urlopu wypoczynkowego, w czasie którego zachorowała i otrzymała zwolnienie lekarskie na 20 dni. Czy powinniśmy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe za cały okres niezdolności do pracy, jeśli powstała ona na kilka dni przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego?

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownicy tylko za okres niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej od dnia jej powstania do dnia poprzedzającego rozpoczęcie urlopu wychowawczego.

Świadczenia chorobowe, tj. wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy, przysługują ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Okresem tego ubezpieczenia jest m.in. okres urlopu wypoczynkowego.

Ważne: Niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w czasie korzystania z urlopu wypoczynkowego skutkuje jego przerwaniem, a niewykorzystaną z tego powodu część urlopu pracodawca udziela w terminie późniejszym (art. 166 pkt 1 K.p.).

Natomiast urlop wychowawczy nie jest okresem ubezpieczenia chorobowego. Jest zwolnieniem od pracy udzielanym na wniosek pracownika-opiekuna małego dziecka w celu sprawowania nad nim osobistej opieki. Pracownik ma prawo do tego urlopu, o ile jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Do tego okresu wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia (art. 186 § 1 K.p.). Urlopu wychowawczego udziela się na pisemny wniosek pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed jego rozpoczęciem. Przy czym oświadczenie pracownika w tej sprawie wymaga formy pisemnej.

Po rozpoczęciu urlopu wychowawczego pracownik może z niego zrezygnować:

  • w każdym czasie za zgodą pracodawcy,
     
  • po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy (art. 1863 K.p.).

Z powyższego wynika, że niezdolność do pracy powstała lub trwająca w czasie urlopu wychowawczego co do zasady nie uprawnia do wypłaty świadczeń za czas choroby. Nie przerywa ona bowiem urlopu wychowawczego ani nie powoduje przesunięcia terminu jego rozpoczęcia (okres urlopu wychowawczego stanowi przerwę w ubezpieczeniu chorobowym). W okresie tego urlopu pracownica nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków - art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej i art. 92 § 3 pkt 2 K.p. Tym samym pracownicy z pytania należało wypłacić wynagrodzenie chorobowe wyłącznie za dni absencji przypadającej przed datą rozpoczęcia urlopu wychowawczego.

Przykład

Pracownica do 24 lutego 2020 r. korzystała z urlopu rodzicielskiego, a następnie z urlopu wypoczynkowego (od 25 lutego do 31 marca 2020 r.), po którym planowała przejść na urlop wychowawczy od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

W okresie od 25 marca do 13 kwietnia 2020 r. (20 dni) była niezdolna do pracy z powodu "zwykłej" choroby. Prawo do wynagrodzenia chorobowego zachowała tylko za okres od 25 do 31 marca 2020 r. (7 dni). Z dniem 1 kwietnia 2020 r. pracownica rozpoczęła zaplanowany urlop wychowawczy.

Niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego (od 25 do 31 marca 2020 r.) pracodawca udzieli pracownicy w innym terminie, już po jej powrocie do pracy.


Zwracamy uwagę!
Gdyby pracownica z pytania w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, złożyła pisemne oświadczenie o wycofaniu wniosku o urlop wychowawczy, to nabyłaby prawo do świadczeń za czas choroby do dnia odzyskania zdolności do pracy lub wyczerpania okresu zasiłkowego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.