Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Kiedy można otworzyć nowy okres zasiłkowy?

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Kiedy można otworzyć nowy okres zasiłkowy?

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (502) z dnia 10.02.2020

Pracownik w 2019 r. wykorzystał pełny okres zasiłkowy i wrócił do pracy. Obecnie ponownie stał się niezdolny do pracy z powodu tej samej choroby. Czy powinniśmy otworzyć nowy okres zasiłkowy?

Odpowiedź na pytanie jest uzależniona od tego, czy po poprzedniej chorobie pracownik odzyskał zdolność do pracy i przez jaki okres ją utrzymał.

W myśl art. 8 ustawy zasiłkowej, okres zasiłkowy to czas trwania niezdolności do pracy, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a następnie zasiłek w wymiarze nie dłuższym niż:

  • 182 dni, w razie niezdolności do pracy spowodowanej "zwykłą" chorobą,
     
  • 270 dni, gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą (kod literowy D) albo przypada na okres ciąży (kod literowy B).

Wlicza się do niego wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a także niemożności wykonywania pracy, o której mowa w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, oraz okresy:

  • poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni,
     
  • za które pracownik na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia (w tym do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego pracownikowi na podstawie art. 92 K.p.),
     
  • za które pracownik nie nabył prawa do świadczeń chorobowych m.in. z powodu wykonywania w okresie absencji chorobowej pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem bądź sfałszowania zaświadczenia lekarskiego.

Okres zasiłkowy (182 dni lub 270 dni) związany jest z rodzajem schorzeń oraz przerwami występującymi w niezdolności do pracy. Nie otwiera się zatem nowego okresu zasiłkowego, gdy niezdolność do pracy zostanie spowodowana tą samą chorobą co poprzednia i wystąpi po przerwie nieprzekraczającej 60 dni (por. pkt 38 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Przykład

Pracownica od 3 lipca do 31 grudnia 2019 r. wykorzystała 182 dni okresu zasiłkowego. Kolejne zwolnienie lekarskie, wystawione od 1 stycznia 2020 r., zawiera kod literowy B. W związku z tym okres zasiłkowy pracownicy został wydłużony do 270 dni i wyczerpie się 28 marca 2020 r.

Jeśli po wykorzystaniu 270-dniowego okresu zasiłkowego niezdolność do pracy przypadająca na okres ciąży będzie trwała nadal, pracownica będzie mogła wystąpić do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.


Nowy okres zasiłkowy może zostać otwarty gdy:

  • w niezdolności do pracy wystąpiła przerwa (choćby jednodniowa), w czasie której pracownik odzyskał zdolność do pracy, a następnie stał się niezdolny do pracy z powodu innej choroby; nie będzie miał znaczenia fakt, że w jednym roku kalendarzowym jest otwierany kolejny okres zasiłkowy,
     
  • niezdolność do pracy została spowodowana tą samą chorobą, ale powstała po przerwie dłuższej niż 60 dni; istotne jest, aby w tej przerwie pracownik odzyskał zdolność do pracy.
Przykład

Pracownik odzyskał zdolność do pracy po wykorzystaniu okresu 182 dni "zwykłej" choroby trwającej od 10 czerwca do 8 grudnia 2019 r. W dniu 9 grudnia 2019 r. przystąpił do pracy, a następnego dnia (10 grudnia 2019 r.) uległ wypadkowi w drodze do pracy. Ponieważ niezdolność do pracy po przerwie (w czasie której pracownik był zdolny do pracy) została spowodowana inną chorobą, pracodawca otworzył nowy 182-dniowy okres zasiłkowy. W 2019 r. pracownik wykorzystał już 33 dni wynagrodzenia za czas choroby, zatem od 10 grudnia 2019 r. otrzymuje zasiłek chorobowy.

Zwracamy uwagę! W sytuacji, gdy kolejna niezdolność do pracy po przerwie nieprzekraczającej 60 dni zostanie spowodowana tą samą chorobą, to lekarz leczący wpisuje na zwolnieniu lekarskim kod literowy A. Wówczas okresy niezdolności do pracy zalicza się do jednego okresu zasiłkowego. Brak kodu literowego A na zwolnieniu lekarskim nie zawsze jednak świadczy o tym, że niezdolność do pracy po przerwie została spowodowana inną chorobą, co pozwala na otwarcie nowego okresu zasiłkowego. Ewentualne wątpliwości w tej sprawie wyjaśnia lekarz leczący. Płatnik zasiłku może w tej sprawie zwrócić się również do ZUS (na druku ZAS-64).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.