Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Przekazanie do ZUS wypłaty zasiłków przez pracodawcę niebędącego płatnikiem ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przekazanie do ZUS wypłaty zasiłków przez pracodawcę niebędącego płatnikiem zasiłków w 2020 r.

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (499) z dnia 1.01.2020

W 2020 r. nie jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków. Czy powinniśmy kontynuować wypłatę zasiłków, do których prawo powstało w 2019 r. i trwa nieprzerwanie nadal?

Nie, płatnik składek (pracodawca) powinien przekazać do ZUS wypłatę wszystkich zasiłków z ubezpieczeń społecznych przysługujących za okres po 31 grudnia 2019 r.

Przypominamy, że do wypłaty zasiłków w 2020 r. upoważnieni są wyłącznie ci pracodawcy, którzy na dzień 30 listopada 2019 r. zgłosili do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, a jeżeli na ten dzień nie zgłaszali nikogo do tego ubezpieczenia - na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia (art. 61 ustawy zasiłkowej). Pracodawcy zgłaszający na ten dzień do ubezpieczenia chorobowego 20 i mniej osób, począwszy od 1 stycznia 2020 r. nie mają uprawnień do wypłaty zasiłków.

Pracodawca, który był płatnikiem zasiłków w 2019 r., ale nie jest do tego uprawniony w 2020 r., mógł dokonać wypłaty świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) należnych za okres nie dłuższy niż do 31 grudnia 2019 r. Począwszy od 1 stycznia 2020 r., wypłatę wszystkich świadczeń z FUS należnych za okres od 1 stycznia, także rozpoczętych w 2019 r., powinien przekazać do ZUS.

Zwracamy uwagę! Jeżeli nieprzerwana niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku 2019/2020, a 31 grudnia 2019 r. miał on prawo do:

  • wynagrodzenia chorobowego, to od 1 stycznia 2020 r. nadal przysługuje mu to świadczenie, liczone z nowego limitu odpowiednio 33 dni lub 14 dni przysługujących w 2020 r.,
     
  • zasiłku chorobowego, to od 1 stycznia 2020 r. nadal przysługuje mu ten zasiłek za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy (por. pkt. 5 i 6 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).
Przykład

Pracodawca w 2019 r. był płatnikiem zasiłków, a od 1 stycznia 2020 r. nie jest uprawniony do ich wypłaty. Pracownik (w wieku 43 lat) był niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie od 3 do 13 października (11 dni), a następnie od 1 do 10 listopada 2019 r. (10 dni). Z limitu 33 dni wynagrodzenia chorobowego przysługujących w 2019 r. wykorzystał 21 dni. Ponownie zachorował w grudniu 2019 r., otrzymując zaświadczenie lekarskie obejmujące okres od 27 grudnia 2019 r. do 12 stycznia 2020 r. (17 dni). 

Pracownik nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres:

  • od 27 do 31 grudnia 2019 r., tj. za 5 dni z pozostałych 12 dni limitu przysługującego w 2019 r., 
     
  • od 1 do 12 stycznia 2020 r., tj. za 12 dni z limitu 33 dni przysługujących w 2020 r.
Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że ponowna niezdolność do pracy powstała 16 grudnia 2019 r. Pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za okres od 16 do 27 grudnia 2019 r. (za pozostałe 12 dni z limitu 33 dni w 2019 r.), a następnie zasiłek chorobowy za okres od 28 do 31 grudnia 2019 r. (4 dni). Wypłatę zasiłku za okres od 1 do 12 stycznia 2020 r. (12 dni) przekazał do ZUS.


Gdyby pracodawca w 2019 r. nie był uprawniony do wypłaty zasiłków i nabył te uprawnienia w 2020 r., to podjąłby wypłatę wyłącznie tych zasiłków, do których prawo powstanie w 2020 r. Zasiłki, do których prawo powstało jeszcze w 2019 r. i trwa nieprzerwanie w 2020 r. są nadal wypłacane przez ZUS, do czasu wystąpienia przerwy w ich pobieraniu lub zmiany rodzaju zasiłku (np. zasiłek macierzyński po zasiłku chorobowym).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.