Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Waloryzacja świadczenia rehabilitacyjnego, którego pierwszy dzień przypada w II kwartale ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Waloryzacja świadczenia rehabilitacyjnego, którego pierwszy dzień przypada w II kwartale 2019 r.

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (481) z dnia 1.04.2019

Pracownik 31 marca br. wykorzystał 182-dniowy okres zasiłkowy. Z uwagi na jego dalszą niezdolność do pracy ZUS od 1 kwietnia br. przyznał mu świadczenie rehabilitacyjne na 6 miesięcy. Jak należy ustalić podstawę wymiaru tego świadczenia i jaka będzie jego wysokość? Nadmieniamy, że jesteśmy płatnikiem zasiłków.

Generalnie podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stanowi to samo wynagrodzenie, które zostało przyjęte do obliczenia ostatnio wypłacanego zasiłku chorobowego. Jeśli pierwszy dzień przyznanego świadczenia przypada w kwartale, w którym przeprowadza się waloryzację (tj. gdy wskaźnik waloryzacji jest wyższy niż 100%), to do podstawy wymiaru przyjmuje się kwotę zwaloryzowaną. W II kwartale br., w którym rozpoczyna się świadczenie rehabilitacyjne pracownika z pytania, wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wynosi 107,6% (Mon. Pol. poz. 211). Oznacza to, że podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, którego pierwszy dzień przypada nie wcześniej niż 1 kwietnia br. i nie później niż 30 czerwca br. należy zwaloryzować wskaźnikiem 107,6%.

Waloryzacji podlega faktyczna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, którą stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych (pełnych kalendarzowych miesięcy ubezpieczenia przy krótszym zatrudnieniu) poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli kwota faktycznej podstawy wymiaru po waloryzacji okaże się niższa od najniższej, to podlega podwyższeniu do tej kwoty. W 2019 r. najniższa podstawa wymiaru świadczeń chorobowych dla pracownika pełnoetatowego wynosi 1.941,52 zł. 

Ważne: Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do ustalenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji tylko raz, tj. pierwszego dnia, od którego przyznano świadczenie, i nie jest waloryzowana w kolejnych kwartałach, nawet jeśli nastąpiło w nich przedłużenie wypłaty tego świadczenia.

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi:

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy (90 dni),
     
  • 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres,
     
  • 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży (art. 19 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane za każdy dzień określony w decyzji ZUS, nie wyłączając dni wolnych od pracy, w wysokości 1/30 części kwoty stanowiącej podstawę wymiaru (art. 11 ust. 4 i 5 w zw. z art. 22 ustawy zasiłkowej).

Kalkulatory Kalkulator wysokości świadczenia rehabilitacyjnego dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl.

Przykład

Pracownik do 31 marca br. pobierał zasiłek chorobowy, którego podstawa wymiaru wynosiła 2.761,28 zł. Decyzją ZUS na okres od 1 kwietnia do 27 września 2019 r. (180 dni) zostało mu przyznane świadczenie rehabilitacyjne.

Pierwszy dzień tego świadczenia przypada w II kwartale 2019 r., zatem podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, dla celów jego wypłaty, została zwaloryzowana wskaźnikiem 107,6% i wyniosła 2.971,14 zł (2.761,28 zł x 107,6%).

Stawka dzienna świadczenia rehabilitacyjnego wynosi: od 1 kwietnia do 29 czerwca br. 89,13 zł (2.971,14 zł x 90% : 30), od 30 czerwca do 27 września br. 74,28 zł (2.971,14 zł x 75% : 30).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.