Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Nowa podstawa wymiaru świadczenia chorobowego po przerwie w jego pobieraniu
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nowa podstawa wymiaru świadczenia chorobowego po przerwie w jego pobieraniu

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (479) z dnia 1.03.2019

Pracownik przez dwa miesiące korzystał z zasiłku chorobowego. Ostatnie ze zwolnień lekarskich zostało skontrolowane przez ZUS i na skutek nieprawidłowego jego wykorzystywania wydano decyzję odmawiającą prawa do zasiłku za cały okres choroby wskazany w tym dokumencie (od 30 października do 12 listopada 2018 r.). Ponownie pracownik zachorował pod koniec lutego 2019 r. Czy obliczając wysokość wynagrodzenia chorobowego, należy ustalić nową podstawę wymiaru?

Wysokość wynagrodzenia chorobowego ustala się na zasadach obowiązujących przy obliczaniu zasiłków (art. 92 § 2 K.p.). W myśl art. 43 ustawy zasiłkowej, nową podstawę wymiaru oblicza się wówczas, gdy między okresami pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłków (bez względu na ich rodzaj) wystąpiła przerwa trwająca co najmniej 3 miesiące kalendarzowe. Nie ma więc znaczenia liczba dni przypadająca pomiędzy zakończeniem wypłaty jednego świadczenia a rozpoczęciem następnego, ale liczba miesięcy. Nie jest również istotne, czy w przerwie pracownik świadczył pracę, czy korzystał np. z urlopu wypoczynkowego.

Przykład

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 25 września do 12 listopada 2018 r. (49 dni). Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku, stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres od września 2017 r. do sierpnia 2018 r.

Ponownie pracownik chorował od 20 do 28 lutego 2019 r., nabywając prawo do wynagrodzenia chorobowego. Przerwa między okresami pobierania świadczeń za czas choroby wyniosła dwa miesiące kalendarzowe (grudzień 2018 r. i styczeń 2019 r.), zatem do obliczenia wysokości wynagrodzenia chorobowego pracodawca przyjął tą samą kwotę, która stanowiła podstawę wymiaru wcześniej pobieranego świadczenia (z zastrzeżeniem zachowania najniższej podstawy wymiaru świadczenia obowiązującej w 2019 r.).


W sytuacji przedstawionej w pytaniu, pracownik z powodu nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego, został pozbawiony prawa do zasiłku za cały okres kontrolowanego zwolnienia. Pobieranie zasiłku chorobowego zakończyło się zatem wcześniej niż orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. W konsekwencji przerwa w tej niezdolności trwała krócej niż trzy miesiące kalendarzowe, ale przerwa w pobieraniu świadczeń chorobowych przekroczyła trzy miesiące kalendarzowe. Dla celów ustalenia nowej podstawy wymiaru świadczenia istotna jest przerwa w pobieraniu świadczeń, stąd dla wynagrodzenia chorobowego, do którego pracownik nabył prawo w lutym 2019 r., należy ustalić nową podstawę wymiaru.

Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że pracownik na skutek decyzji ZUS nie otrzymał zasiłku chorobowego za okres od 30 października do 12 listopada 2018 r. Przerwa w pobieraniu świadczeń chorobowych trwała więc trzy pełne miesiące kalendarzowe, tj. listopad i grudzień 2018 r. oraz styczeń 2019 r.

W celu wypłaty wynagrodzenia chorobowego w lutym 2019 r. pracodawca ustalił nową podstawę wymiaru. Stanowiło ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres od lutego 2018 r. do stycznia 2019 r. Wynagrodzenie za wrzesień i listopad 2018 r. zostało uzupełnione, natomiast za październik 2018 r. wyłączone z tej podstawy.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.