Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Wypłata zasiłku po 30 listopada 2018 r. na podstawie "papierowego" zwolnienia ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wypłata zasiłku po 30 listopada 2018 r. na podstawie "papierowego" zwolnienia lekarskiego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (475) z dnia 1.01.2019

1) W grudniu 2018 r. pracownik dostarczył pracodawcy zwolnienie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wystawione na obowiązującym do 30 listopada 2018 r. druku ZUS ZLA. Czytaliśmy, że od 1 grudnia 2018 r. zwolnienie lekarskie może mieć wyłącznie formę elektroniczną (posiadamy profil na PUE ZUS). Czy na podstawie otrzymanego zwolnienia możemy wypłacić zasiłek chorobowy?

Tak. Z informacji jakie otrzymaliśmy z ZUS wynika, że w okresie przejściowym, mając na względzie prawo ubezpieczonego do zabezpieczenia społecznego wynikające z art. 67 ust. 1 Konstytucji RP, ZUS dopuścił możliwość ustalenia prawa i wypłaty zasiłku przez płatnika składek na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego po 30 listopada 2018 r. w formie papierowej. Musi ono jednak zawierać dane wymagane przepisami ustawy zasiłkowej i być opatrzone pieczątką placówki leczniczej oraz pieczątką imienną i podpisem lekarza. Dokument taki może służyć do wypłaty świadczeń, nawet jeśli nie zawiera: identyfikatora (seria, numer), oznaczenia instytucji, w której ubezpieczony jest zgłoszony do ubezpieczenia (ZUS, KRUS), kodów literowych, wskazań lekarskich (chory "powinien leżeć" lub "może chodzić"), danych o miejscu pobytu ubezpieczonego w czasie niezdolności do pracy, danych płatnika składek.

Jeżeli jednak zwolnienie lekarskie wystawione w formie papierowej nie zawiera:

  • danych identyfikacyjnych ubezpieczonego (imię, nazwisko i np. numer PESEL),
     
  • danych o niezdolności do pracy, tj. daty wystawienia zwolnienia, okresu orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny,
     
  • danych osoby pozostającej pod opieką (daty urodzenia i stopnia pokrewieństwa),
     
  • danych lekarza, czyli imienia, nazwiska, numeru prawa wykonywania zawodu lekarza (identyfikatora), jeśli nie wynikają z pieczątki imiennej lekarza,
     
  • adresu placówki leczniczej, jeśli nie wynika z pieczęci tej placówki,

należy zwrócić je ubezpieczonemu w celu uzupełnienia przez lekarza. Przy czym sam adres placówki może być wskazany przez lekarza bądź przyjęty na podstawie oświadczenia ubezpieczonego. Po uzupełnieniu brakujących danych takie zwolnienie lekarskie również może służyć - w okresie przejściowym - do wypłaty świadczeń chorobowych przez płatnika składek. W razie ewentualnych trudności z uzyskaniem brakujących danych lub wątpliwości, czy otrzymane zwolnienie stanowi podstawę do wypłaty zasiłków, płatnik składek może wystąpić w tej sprawie do oddziału ZUS.


2) Pracownik, o którym mowa w pytaniu 1, choruje już od trzech miesięcy. W grudniu 2018 r. wystąpiło kilka dni przerwy pomiędzy zwolnieniami lekarskimi. Czy należy liczyć nowy okres zasiłkowy, skoro zwolnienie ZUS ZLA nie zawiera żadnego kodu literowego?

Nie. Jak informuje ZUS, w okolicznościach wskazanych w pytaniu, okresy niezdolności do pracy, między którymi występują przerwy nieprzekraczające 60 dni, należy wstępnie sumować do jednego okresu zasiłkowego. O informacje niezbędne do ustalenia prawidłowego okresu zasiłkowego płatnik składek powinien wystąpić do:

  • lekarza lub kierownika placówki leczniczej, w której zwolnienia były wystawiane (jeśli była to jedna placówka),
     
  • oddziału ZUS, jeśli zwolnienia zostały wystawione w więcej niż jednej placówce leczniczej, a także gdy lekarz nie udzielił wymaganych wyjaśnień.

Wniosek o ustalenie okresu zasiłkowego (np. na druku ZAS-64), o którym mowa, powinien zostać skierowany do ZUS nie później niż na 2 miesiące przed zakończeniem wstępnie ustalonego okresu zasiłkowego. Do wniosku należy dołączyć kserokopie wystawionych ubezpieczonemu zwolnień lekarskich.

Aktywne druki i formularze Wniosek płatnika składek o ustalenie
okresu zasiłkowego ZAS-64 dostępny jest
w serwisie www.druki.gofin.pl

Po otrzymaniu odpowiedzi od lekarza lub ZUS należy zweryfikować okres zasiłkowy. W razie potrzeby można na bieżąco uzyskiwać informacje dotyczące wliczania do okresu zasiłkowego kolejnych zwolnień lekarskich.

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.