Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Podjęcie wypłaty zasiłku chorobowego w nowym okresie zasiłkowym
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Podjęcie wypłaty zasiłku chorobowego w nowym okresie zasiłkowym

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (474) z dnia 10.12.2018

Pracownik chorował nieprzerwanie przez 168 dni (do 2 października 2018 r.) i otrzymał wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek. Po zakończeniu tej choroby nie został skierowany na badania kontrolne, gdyż bezpośrednio po niej wystąpił z wnioskiem o 14 dni zasiłku opiekuńczego za czas sprawowania osobistej opieki nad chorą żoną (nabył prawo do tego zasiłku), po czym złożył wniosek o 5 dni zaległego urlopu wypoczynkowego oraz 26 dni urlopu za 2018 r. (do 30 listopada 2018 r.). W grudniu 2018 r. na PUE ZUS otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie tego pracownika na okres od 3 do 31 grudnia 2018 r. Czy możemy otworzyć nowy okres zasiłkowy?

Co do zasady tak, ponieważ przerwa pomiędzy poszczególnymi okresami niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika wyniosła 61 dni (trwała od 3 października do 2 grudnia 2018 r.). Jeżeli jednak pracownik nie odzyskał zdolności do pracy i po przerwie otrzymał zwolnienie lekarskie z powodu tej samej choroby, to okres zasiłkowy nie będzie liczony od nowa.

Zgodnie z art. 8 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby nie dłużej niż przez 182 dni (przy gruźlicy lub chorobie przypadającej na czas ciąży - 270 dni), zwany dalej okresem zasiłkowym. Wlicza się do niego wszystkie okresy:

  • nieprzerwanej niezdolności do pracy,
     
  • poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy jej ustaniem a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

Tak stanowi art. 9 ustawy zasiłkowej.

Z brzmienia powołanego przepisu wynika, że przerwa, o której mowa, musi być przerwą w niezdolności do pracy, a nie tylko w otrzymywaniu zwolnień lekarskich. Takie też stanowisko prezentuje Sąd Najwyższy w uchwale z 2 września 2009 r. (sygn. akt II UZP 7/09, OSNP 2010/7-8/93), stwierdzając, że: "Ustanie »poprzedniej niezdolności do pracy« (...) oznacza ustanie niezdolności w znaczeniu medycznym; (...).".

Ważne: Nowy okres zasiłkowy można otworzyć, gdy wystąpi przerwa w niezdolności do pracy, a nie w pobieraniu zasiłku chorobowego lub otrzymywaniu zwolnień lekarskich.

Ustalenie okresu zasiłkowego w przypadku, gdy pracownik podjął pracę po zakończeniu leczenia i przeprowadzeniu badania kontrolnego przez lekarza medycyny pracy, który stwierdził zdolność do pracy, następuje na ogólnych zasadach. A zatem kolejna niezdolność do pracy z powodu:

  • tej samej choroby powoduje, że należy liczyć jeden okres zasiłkowy, jeśli przerwa nie przekroczyła 60 dni,
     
  • innej choroby skutkuje liczeniem nowego okresu zasiłkowego, nawet gdy przerwa wyniesie jeden dzień.

Jednakże w sytuacji, gdy nie zostanie przeprowadzone badanie kontrolne po niezdolności do pracy przekraczającej 30 dni, a pracownik przed powrotem do pracy skorzysta z urlopu wypoczynkowego, to nie można jednoznacznie stwierdzić, że odzyskał zdolność do pracy. Niezbędne byłoby w tym przypadku orzeczenie lekarza medycyny pracy stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku, wydane na podstawie art. 229 § 2 K.p., ewentualnie zaświadczenie lekarza orzecznika ZUS wystawione w trakcie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy na druku ZUS ZLA/K (które dla celów zasiłkowych jest traktowane na równi z orzeczeniem lekarza medycyny pracy).

Biorąc pod uwagę powyższe, w sytuacji przedstawionej w pytaniu można powziąć wątpliwości dotyczące właściwego liczenia okresu zasiłkowego. Pracownik bowiem krótko przed wyczerpaniem pełnego okresu zasiłkowego sprawował osobistą opiekę nad chorą żoną, a następnie wykorzystał cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Jeśli więc w tym czasie nie odzyskał zdolności do pracy, to przysługiwałoby mu prawo do zasiłku chorobowego, przy tym samym schorzeniu, tylko do wyczerpania okresu zasiłkowego, tj. za 14 dni (182 dni - 168 dni).

Z wnioskiem o rozstrzygnięcie pracodawca może zwrócić się do lekarza leczącego, zadając pytanie w tej sprawie. Jeżeli z opinii lekarza będzie wynikało, że między okresami orzeczonych niezdolności do pracy pracownik nie odzyskał zdolności do pracy, to okresy choroby przypadające przed i po przerwie zostaną zaliczone do jednego okresu zasiłkowego (por. pkt 39 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Aktywne druki i formularze Druk ZAS-64 dostępny jest w serwisie
www.druki.gofin.pl

Wątpliwości pracodawcy może także rozstrzygnąć ZUS po złożeniu wniosku płatnika składek o ustalenie okresu zasiłkowego na druku ZAS-64.

Zwracamy uwagę! Niezdolność do pracy wyłącza możliwość korzystania z urlopu zgodnie z przeznaczeniem, w związku z czym jego udzielenie w okresie choroby pracownika jest prawnie niedopuszczalne (por. wyrok SN z 28 października 2009 r., sygn. akt II PK 123/09, OSNP 2011/11-12/148), o czym pisaliśmy w UiPP nr 17/2018, str. 49-50.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.