Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Ustalenie podstawy wymiaru świadczenia chorobowego po zmianie terminu wypłat ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ustalenie podstawy wymiaru świadczenia chorobowego po zmianie terminu wypłat wynagrodzeń

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (471) z dnia 1.11.2018

Od września br. zmieniliśmy termin wypłat wynagrodzeń z 30. dnia miesiąca na 5. dzień następnego miesiąca. Tym samym we wrześniu br. pracownicy otrzymali tylko zaliczkę na poczet wynagrodzenia za wrzesień, a pozostała jego część została wypłacona w nowym terminie (5 października). Pracownik zachorował na początku października br. Jak należało ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i w jakim terminie dokonać jego wypłaty?

Pracodawcy będący płatnikami zasiłków dokonują ich wypłat w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień (art. 64 ustawy zasiłkowej).

Zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń zmieni zatem również termin wypłaty zasiłków (także wynagrodzenia za czas choroby), ale nie wpłynie na ogólne zasady obliczania podstawy ich wymiaru. Nadal będzie ją stanowić przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (odpowiednio za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia) - art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej.

Ważne: Obliczając podstawę wymiaru świadczeń chorobowych, uwzględnia się wynagrodzenie wypłacone za określone miesiące (bez względu na termin jego wypłaty), które poprzedzają miesiąc powstania niezdolności do pracy, a nie wypłacone w tych miesiącach.

Gdy na skutek zmiany terminu wypłat wynagrodzeń, wynagrodzenie za wrzesień 2018 r. zostało wypłacone w dwóch częściach, tj. we wrześniu i w październiku 2018 r., to dla celów ustalenia podstawy wymiaru świadczenia należy zsumować obydwie kwoty i przyjąć jako wynagrodzenie za wrzesień 2018 r.

Przykład

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 4.200 zł. W firmie od września 2018 r. zmieniono termin wypłaty wynagrodzeń z 30. dnia miesiąca na 5. dzień następnego miesiąca. W dniu 28 września br. pracownicy otrzymali zaliczki na poczet wynagrodzeń za ten miesiąc w wysokości 30%, a pozostała część kwoty została wypłacona w nowym terminie, tj. 5 października 2018 r.

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za 5 dni października 2018 r. przyjęto przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od października 2017 r. do września 2018 r. (przy czym za wrzesień 2018 r. zarówno kwotę wypłaconą we wrześniu, jak i w październiku 2018 r.).

Ustalona w ten sposób podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wyniosła 3.624,18 zł, według wyliczenia: (4.200 zł - 575,82 zł) x 12 m-cy = 43.490,16 zł; 43.490,16 zł : 12 m-cy = 3.624,18 zł.

Wynagrodzenie chorobowe za październik 2018 r. zostanie wypłacone w terminie wypłat wynagrodzeń za ten miesiąc, tj. 5 listopada 2018 r. w wysokości 483,20 zł, tj. (3.624,18 zł x 80% : 30) = 96,64 zł (stawka dzienna); 96,64 zł x 5 dni = 483,20 zł.

Zwracamy uwagę! Gdyby za dany miesiąc zostało wypłacone wynagrodzenie za pracę w formie zaliczki, a wypłata pozostałej części nastąpiła w terminie późniejszym (po wypłacie świadczeń chorobowych), to w podstawie wymiaru świadczenia należałoby uwzględnić kwotę wypłaconej zaliczki, a po wypłacie wyrównania wynagrodzenia przeliczyć podstawę wymiaru i wyrównać wysokość świadczenia.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.