Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zasiłek dla pracownika sprawującego opiekę w okresie choroby niepełnosprawnego ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasiłek dla pracownika sprawującego opiekę w okresie choroby niepełnosprawnego dziecka

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (463) z dnia 1.07.2018

Pracownica wychowuje dwoje dzieci w wieku 8 i 15 lat. Starsze dziecko jest niepełnosprawne i w bieżącym roku pracownica wykorzystała już 14 dni opieki przysługującej na to dziecko. Ostatnio przedłożyła zaświadczenie lekarskie obejmujące kilka dni opieki na niepełnosprawne dziecko. Czy wypłacić jej zasiłek opiekuńczy?

Z pytania nie wynika, czy u dziecka pracownicy orzeczona została niepełnosprawność łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Jeśli tak, to jest ona uprawniona do korzystania z zasiłku opiekuńczego, co wyjaśniamy poniżej.

Przypominamy, że u dziecka w wieku do ukończenia 16. roku życia nie orzeka się stopnia niepełnosprawności. Jest ono zaliczane do osób niepełnosprawnych, jeżeli ma naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia mu całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku. Tak stanowi art. 4a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511 z późn. zm.).

Więcej przeczytasz w Na temat zmian w niektórych ustawach
w związku z wejściem w życie programu
"Za życiem" pisaliśmy
UiPP nr 12/2018, str. 10-11 i str. 66-68.

W aktualnie obowiązującym stanie prawnym (od 6 czerwca 2018 r.) zasiłek opiekuńczy przysługuje za czas sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem do ukończenia 18 lat m.in. gdy legitymuje się:

  • orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (gdy ma ukończone 16 lat) albo
     
  • orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (do ukończenia 16. roku życia przez dziecko).

Jeżeli opieka sprawowana jest nad chorymi dziećmi w wieku powyżej 14 lat, do ukończenia 18 lat, legitymującymi się właściwym orzeczeniem o niepełnosprawności, opieka przysługuje przez 30 dni w roku kalendarzowym. Natomiast za czas sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny zasiłek opiekuńczy wypłaca się za okres 14 dni. Łącznie opieka nad ww. osobami nie może przekroczyć 30 dni w roku kalendarzowym. Okres ten wlicza się do ogólnego limitu 60 dni w roku kalendarzowym, za który w danym roku przysługuje zasiłek opiekuńczy na wszystkie osoby uprawnione (art. 33 ustawy zasiłkowej).

Przyjmując, że pracownica, o której mowa w pytaniu, nie wykorzystała jeszcze limitu 60 dni opieki w bieżącym roku kalendarzowym, to z tytułu sprawowania osobistej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem w wieku 15 lat może ubiegać się o wypłatę zasiłku za okres 16 dni (30 dni - 14 dni). Oczywiście, o ile we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma członka rodziny mogącego zapewnić tę opiekę.

Przykład

Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 3 do 22 czerwca 2018 r. (20 dni) z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 15 lat legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

W lutym br. pracownica wykorzystała limit 14 dni opieki nad chorym członkiem rodziny, zatem zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym niepełnosprawnym dzieckiem w wieku 15 lat przysługiwał jej za 16 dni, czyli od 6 do 21 czerwca 2018 r., tj. od dnia zmiany art. 32 ustawy zasiłkowej do wyczerpania 30 dni opieki w roku kalendarzowym.

Dni opieki przypadające od 3 do 5 i 22 czerwca 2018 r. pracodawca uznał za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy bez prawa do świadczeń.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.