Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Premie kwartalne w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, gdy w okresie ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Premie kwartalne w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, gdy w okresie poprzedzającym chorobę wystąpił urlop bezpłatny

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (454) z dnia 10.02.2018

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi w lutym 2018 r. powinniśmy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających chorobę oraz premie kwartalne. Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia chorobowego, jeśli pracownik od 2 stycznia do 12 maja 2017 r. korzystał z urlopu bezpłatnego?

Do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, tak jak zasiłku chorobowego, należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Z tego okresu należy wyłączyć miesiące, w których pracownik z powodu korzystania z urlopu bezpłatnego przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy.

Ważne: Wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy przyjmuje się do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych po uzupełnieniu (art. 38 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

W przedstawionym przypadku z podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wyłączyć miesiące od lutego do kwietnia 2017 r., natomiast wynagrodzenie za maj 2017 r. podlega uzupełnieniu.

Pracownik z pytania oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje premie kwartalne. Składnik kwartalny, co do zasady, dolicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jednakże pracownik w okresie poprzedzającym chorobę korzystał z urlopu bezpłatnego, który rozpoczął się przed okresem, z którego składnik wynagrodzenia jest uwzględniany w podstawie świadczenia i zakończył się w trakcie tego okresu. W takim przypadku należy przyjąć wyjaśnienia przedstawione w ust. 306 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej (ust. 307 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl). Czytamy w nim, że: "Jeżeli pracownik nie był zatrudniony u pracodawcy przez okres czterech kwartałów poprzedzających powstanie niezdolności do pracy (...) premie i inne składniki za okresy kwartalne (...) powinny być uwzględnione proporcjonalnie do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w tych kwartałach (...), z których składnik za okresy kwartalne (...) podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku.".

Ważne: Jeśli pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego, wskutek czego nie przepracował czterech kwartałów, to premia kwartalna podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w wysokości ustalonej proporcjonalnie do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w kwartałach poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

W związku z powyższym, ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika z pytania, premię kwartalną należy doliczyć do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w części proporcjonalnej do pełnych kalendarzowych miesięcy przypadających po urlopie bezpłatnym.

Przykład

Przyjmujemy założenie z pytania. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od maja 2017 r. do stycznia 2018 r., z tym że wynagrodzenie za maj 2017 r. przyjęto po uzupełnieniu (z obowiązujących 21 dni pracownik przepracował 13 dni). Do tego wynagrodzenia należy dodać premie kwartalne w wysokości proporcjonalnej do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w kwartałach poprzedzających luty 2018 r., tj. w wysokości 1/7 sumy kwot wypłaconych za II kwartał 2017 r. (w części przypadającej na czerwiec) oraz za III i IV kwartał 2017 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.