Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Świadczenia chorobowe dla pracownika 50+ za czas pobytu ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Świadczenia chorobowe dla pracownika 50+ za czas pobytu w szpitalu na przełomie roku

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (452) z dnia 10.01.2018

Pracownik w wieku 53 lat od 1 grudnia 2017 r. stał się niezdolny do pracy na skutek wypadku komunikacyjnego i do chwili obecnej przebywa w szpitalu. Jakie świadczenia chorobowe i w jakiej wysokości mu przysługują?

Pracownik, który ukończył 50 lat najpóźniej w roku poprzedzającym powstanie niezdolności do pracy, zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 14 dni choroby trwającej w roku kalendarzowym (art. 92 § 1 pkt 1 K.p.). Wynagrodzenie to finansowane jest ze środków własnych pracodawcy i wypłacane w wysokości nie niższej niż:

  • 80% podstawy jego wymiaru (także gdy niezdolność do pracy przypada na czas pobytu w szpitalu),
     
  • 100% podstawy jego wymiaru, gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy, przypada na okres ciąży bądź też pracownik poddał się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub zabiegowi ich pobrania.

Wyższa wysokość wynagrodzenia chorobowego może wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych obowiązujących u danego pracodawcy.

Począwszy od 15. dnia niezdolności do pracy, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jego miesięczna wysokość wynosi 80% podstawy wymiaru, z tym że za okres pobytu w szpitalu świadczenie to jest wypłacane w wysokości 70% tej podstawy (art. 11 ust. 1 i 1a ustawy zasiłkowej). Co jednak istotne, w przypadku pracownika w wieku 50+ za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15. do 33. dnia choroby trwającej w roku kalendarzowym, zasiłek chorobowy wypłacany jest w wysokości 80% podstawy wymiaru. Dopiero od 34. dnia choroby zasiłek dla tego pracownika w związku z pobytem w szpitalu powinien być wypłacany w wysokości 70% podstawy wymiaru. Jeżeli zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 11 ust. 2 ustawy zasiłkowej (np. niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy), w których zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, to obejmują także dni przypadające na czas pobytu w szpitalu.

Z pytania wynika, że pracownik w wieku 50+ zachorował na przełomie roku kalendarzowego i w roku, w którym powstała niezdolność do pracy chorował przez okres 31 dni, tj. dłuższy niż 14 dni, ale krótszy niż 33 dni, i na dzień 31 grudnia 2017 r. miał prawo do zasiłku chorobowego. W takim przypadku okres, za który w 2018 r. przysługuje wyższa wysokość zasiłku chorobowego w związku z pobytem w szpitalu, liczony jest od 1 stycznia 2018 r. maksymalnie przez 19 dni, nie dłużej niż do 33. dnia choroby w roku kalendarzowym. Takich wyjaśnień udzielił ZUS w ust. 49 komentarza do ustawy zasiłkowej.

Przykład

Pracownik jest niezdolny do pracy od 1 grudnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. (62 dni). Przez cały ten okres przebywa w szpitalu. Z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik ma prawo do:

  • wynagrodzenia chorobowego od 1 do 14 grudnia 2017 r. (14 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru, 
     
  • zasiłku chorobowego od 15 do 31 grudnia 2017 r. (17 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru,
     
  • zasiłku chorobowego od 1 do 19 stycznia 2018 r. (19 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru,
     
  • zasiłku chorobowego od 20 do 31 stycznia 2018 r. (12 dni) w wysokości 70% podstawy wymiaru.


W razie gdy niezdolność do pracy pracownika w wieku 50+ trwa na przełomie roku, a w roku, w którym powstała była dłuższa niż 33 dni, okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, za który pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru w związku z pobytem w szpitalu, liczy się dopiero począwszy od niezdolności do pracy przypadającej po przerwie, a więc po okresie wypłaty wynagrodzenia za czas choroby (w następnym roku kalendarzowym) - por. ust. 48 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej.

Przykład

Pracownik w wieku 50+ jest niezdolny do pracy z powodu choroby i przebywa w szpitalu od 20 listopada 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. (73 dni).

Za czas choroby pracodawca wypłacił wynagrodzenie chorobowe od 20 listopada do 3 grudnia 2017 r. (14 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru, a następnie zasiłek chorobowy:

  • od 4 do 22 grudnia 2017 r. (19 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru,
     
  • od 23 grudnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. (40 dni) w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Załóżmy, że pracownik ponownie trafi do szpitala od 12 lutego do 18 marca 2018 r. (35 dni). Za okres tej niezdolności do pracy nabędzie prawo do:

  • wynagrodzenia chorobowego od 12 do 25 lutego 2018 r. (14 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru,
     
  • zasiłku chorobowego od 26 lutego do 16 marca 2018 r. (19 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru,
     
  • zasiłku chorobowego od 17 do 18 marca 2018 r. (2 dni) w wysokości 70% podstawy wymiaru.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.